Naslovnica SPEKTAR Tramp smatra da ga je Putin „izneverio“ u situaciji oko Ukrajine

Tramp smatra da ga je Putin „izneverio“ u situaciji oko Ukrajine

Američki predsednik Donald Tramp ponovo je izazvao pažnju svojim rečima o odnosima sa ruskim liderom.

Ovog puta naglasio je da se oseća „iznevereno“ od strane Vladimira Putina, jer je, kako tvrdi, očekivao da će se pitanje Ukrajine brzo rešiti zahvaljujući njihovim ranijim razgovorima.

„Na osnovu našeg odnosa, mislio sam da će stvari ići drugim putem“, rekao je šef Bele kuće, ostavljajući otvoreno pitanje šta je tačno imao na umu.

Ali, dok je Tramp govorio o razočaranju, u isto vreme izrazio je i uverenje da će se krize u Ukrajini i Gazi na kraju razrešiti. Po njemu, rešenja postoje, samo ih treba ubrzati. „Očekujem da će obe situacije uskoro biti rešene“, naglasio je, iako nije otkrio nikakve konkretne mehanizme ili rokove.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov se nadovezao na ovu priču, objašnjavajući zašto Tramp ponekad deluje očaran Putinom, a već sledeći put razočaran, pa zatim opet puni krug.

Lavrov je primetio da se isti obrazac ponavlja i u Trampovom odnosu prema Zelenskom i drugim akterima. „On želi brza rešenja. Njegova logika je da se sve može rešiti odmah. Ali politika i međunarodni odnosi ne funkcionišu tako“, poručio je šef ruske diplomatije.

Dodao je da je Trampova želja razumljiva, ali da će, pre ili kasnije, zapadni političari morati da shvate da neka pitanja ne mogu da se zatvore „preko noći“.

Zanimljivo je da Lavrov nije govorio sa dozom kritike, već više kao analitičar koji posmatra čoveka sa drugačijim pristupom. On je podsetio da Tramp, kao biznismen i političar, gaji sklonost ka momentalnim rezultatima, dok su međunarodni procesi dugotrajniji i zahtevaju kompromis.

Upravo ta razlika, smatra Lavrov, stoji iza čestih oscilacija u Trampovim izjavama – čas je pun poverenja, čas govori o „izdaji“.

I dok se u Vašingtonu i Moskvi vode paralelne rasprave o tome šta znači „izneverio“, ostaje otvoreno pitanje: da li je u pitanju realna frustracija američkog predsednika ili samo još jedan deo njegove pregovaračke taktike?

U oba slučaja, jasno je da odnos Tramp–Putin ostaje jedan od ključnih faktora na globalnoj sceni, a da će se odgovor na pitanje koliko je ova „izdaja“ stvarna, a koliko retorička figura, tek vremenom iskristalisati.