Naslovnica SPEKTAR ŠTA SE OVDE DOGAĐA? NASA odustala od šetnje svemirom, zabrinuta zbog ruskih...

ŠTA SE OVDE DOGAĐA? NASA odustala od šetnje svemirom, zabrinuta zbog ruskih antisatelitskih testova

NASA je obustavila svoju šetnju svemirom sa Međunarodne svemirske stanice, a koja je bila planirana nedavno, navodeći kao razlog „krhotine“ koje bi mogle da ugroze članove posade.

Iako konkretan izvor ove potencijalne opasnosti nije otkriven, odluka je doneta u roku od nekoliko nedelja nakon ruskog testa antisatelitskog oružja koji je stvorio oblak gelera u niskoj orbiti Zemlje.

Zvaničnici NASA-e su ranije bili izuzetno kritični prema ovom testu, uključujući i ukazivanje na posebne opasnosti koje bi ovi fragmenti mogli da predstavljaju za Međunarodnu svemirsku stanicu ili ISS, čija je posada nedavno bila primorana da preduzme mere za ublažavanje pretnje.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE

Šetnju svemirom trebalo je da sprovedu astronauti Tomas Maršbarn i Kajla Beron, ali je trenutno odloženo na neodređeno vreme, stajalo je u saopštenju NASA-e na Tviteru samo pet sati pre nego što je misija trebalo da počne.

Svrha njihove planirane šetnje svemirom bila je da se zameni neispravna antena, deo radio komunikacionog sistema S-opsega, na ISS-u, koji kruži oko 250 milja iznad Zemlje.

Antena stara 20 godina više nije mogla da šalje signale na Zemlju, iako je ISS opremljen rezervnim sistemima. Očekivalo se da će svemirska šetnja trajati oko 6,5 sati i trebalo je da se prenosi uživo.

„Zbog nedostatka mogućnosti da se pravilno proceni rizik koji bi mogao da postoji za astronaute, timovi su odlučili da odlože šetnju svemirom 30. novembra dok ne bude dostupno više informacija“, objavila je svemirska agencija na Tviteru.

Nejasno je koliko su te krhotine bile blizu ISS-a. NASA takođe nije potvrdila da li su ovi ostaci direktan rezultat ruskog ASAT testa, koji je obavljen 15. novembra.

Dana Veigel, NASA-in zamenik menadžera ISS programa, izjavila je da se nastali oblak krhotina, koji sadrži približno 1.700 većih fragmenata, raspršio oko orbite stanice, ali da taj rizik svakako ostaje.

NASA je proračunala da su šanse da preostali fragmenti – koji putuju brzinom od oko 17.000 milja na sat – probuše odelo svemirskih šetača, 7 odsto veći nego pre ASAT testa.

Američki državni sekretar Entoni Blinken je u međuvremenu kritikovao Rusiju zbog njenog „nepromišljenog i neodgovornog ponašanja“, dodajući da je pokazala da je „spremna da ugrozi istraživanje i korišćenje svemira od strane svih nacija“.

U izjavi od 15. novembra, Blinken je napomenuo da je ASAT test do sada generisao više od 1.500 komada orbitalnih krhotina koje se mogu pratiti i „verovatno će generisati stotine hiljada komada manjih orbitalnih krhotina“.

Sa druge strane, Moskva kaže da je njen ASAT test bio uspešan i da nastali ostaci ne predstavljaju „pretnju svemirskoj aktivnosti“. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu objasnio je da se tokom lansiranja koristio „obećavajući“ sistem koji je „precizno“ pogodio svoju metu, ali se pojavilo nekoliko drugih detalja o sistemu ASAT.

Ruska svemirska agencija Roskosmos objavila je saopštenje u kome navodi da nadgleda ruševine kako bi „sprečila i suprotstavila sve moguće pretnje bezbednosti“ ISS.

Kremlj je takođe najavio probne planove za svoje povlačenje sa ISS-a, a zamenik ruskog premijera Jurij Borisov sugeriše da bi zemlja mogla da izađe iz programa već 2025. godine i umesto toga razvije sopstvenu nacionalnu svemirsku stanicu.

Međutim, u NASA-i se rizik od krhotina shvata veoma ozbiljno. Zaista, fragmenti iz ASAT testa bili su razlog za zabrinutost u ISS-u. Čak i pre nego što su počeli da se pojavljuju izveštaji o testiranju oružja, posebno je objavljeno da je osoblje na ISS-u upozoreno na oblak krhotina.

Prema NASA-i, posada od sedam članova potražila je utočište u usidrenoj svemirskoj letelici kako bi se evakuisala u hitnim slučajevima, ako je potrebno.

Iako se ta mera predostrožnosti pokazala nepotrebnom, nakon ASAT testa, posada ISS-a preduzela je druge radnje kako bi ublažila mogući uticaj krhotina. Ovo je zahtevalo da otvaraju i zatvaraju otvore između različitih laboratorija u stanici otprilike svakih 90 minuta kada bi se približili fragmentima.

Poput ovog nedavnog ASAT testa, svemirski otpad, uopšteno gledano, ostaje glavna pretnja za ISS i druge svemirske aktivnosti. Među milionima komada krhotina nalaze se ostaci kineskog ASAT testa iz januara 2007. koji je proizveo oblak od više od 3.000 komada, kao i delovi neoperativnog ruskog satelita Kosmos koji je udario u satelit koji pripada SAD.

Iako ne postoji potvrda da je pauza u planiranoj šetnji svemirom direktan rezultat ruskog ASAT testa, jasno je da američki zvaničnici i NASA vide taj incident kao izvor potencijalnog rizika.

Ovo naglašava činjenicu da oružje ove vrste predstavlja pretnju objektima u svemiru ne samo kao ofanzivno oružje, već jednostavno kroz njihovo testiranje i znatnu količinu otpada koje može da generiše.

Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

Webtribune.rs