[adsenseyu2]
Geolozi će sprovesti prvo veće naučno iskopavanje kratera koji je napravio asteroid koji je doveo do istrebljenja dinosaurusa.
Dubinsko iskopavanje kratera Čiksulub u Meksiku bi moglo razotkriti kako i zašto su dinosaurusi izumrli i kakve je efekte udar asteroida imao na Zemlju.
Takođe će se otkriti da li se neki oblik života razvio u ovom krateru od 15 kilometara.
Biće ovo prvi put da će geolozi da sprovedu iskopavanje krater Čiksulub u Meksiku koji je pre 65 miliona godina napravio asteroid koji je zbrisao 75% života na planeti, uključujući većinu kopnenih dinosaurusa preko 25 kg.
Ovaj ogromni krater je otkriven 1978. godine na poluostrvu Jukatan i jednom polovinom se nalazi na kopnu, a drugom polovinom u vodi.
[adsenseyu1]
Dosadašnja iskopavanja u toj oblasti su vršile uglavnom meksičke naftne kompanije tragajući za naftom.
Međutim, tim naučnika će u aprilu i maju ove godine prokopati 1,5 kilometara kratera u želji da otkriju zašto je udar bio tako katastrofalan i da li su se nakon udara pojavili neki novi oblici života.
Profesor Džoana Morgan, geofizičarka Departmana za proučavanje Zemlje sa Kraljevskog koledža u Londonu je ko-lider projekta.
Ona je rekla: „Očekujemo veoma sterilnu zonu, ali bušićemo kamenje kako bismo otkrili koliko je vremena bilo potrebno da se život oporavi“.
[adsenseyu4]
Oni će tražiti tragove fosila bića koji su se formirali nakon udara i koji su prekriveni sedimentom koji sada ispunjava krater.
Tim će proceniti koliko je dugo trebalo da se život oporavi i koje su se vrste prve pojavile, ali i da li je bilo nekih egzotičnih oblika života.
Morganova je dodala: „Pozabavićemo se mikrobiologijom kako bi ustanovili šta se formiralo na Zemlji i da li postoji nešto što bi moglo da se formira na Marsu“.
Smatra se da su na Marsu nekada postojali okeani i da je bilo života, ali da je katastrofalni događaj zbrisao sve i da je uništio atmosferu crvene planete, zbog čega ona više ne može da podrži život kao Zemlja.
Projekat će takođe proceniti potencijalne efekte nekog budućeg udara asteroida.
Morganova se nada da će otkriti kako je krater nastao i koliko je jak bio udar u trenutku nastajanja kratera.
[adsenseyu1]
Čiksulub je jedini krater koji je povezan sa istrebljenjem dinosaurusa, a treba napomenuti i da je okružen drevnim hramovima Maja.
Postoje kompjuterske simulacije koje nagađaju kako je krater nastao.
Smatra se da je prilikom udarca zemlja pogurana 27 kilometara u dubinu u prečniku od 90 kilometara i da je u roku od dva minuta nastao planinski pojas veličine Himalaja. Zatim je materija iz oblasti udara poletela u atmosferu i blokirala sunčevu svetlost.
Prvobitna šupljina se zatim urušila i stvorila krater dubine 1,5 kilometra, ali prečnika 180 kilometara.
Postoje dokazi da je nastao cunami koji je pogodio Severnu Ameriku, a koji je uticao i na Severno more.
Morganova je rekla da je zagušenje atmosfere materijom blokiralo sunčevu svetlost i dovelo do globalnog zahlađenja.
Ona je dodala da će kompjuterske simulacije moći da se iskoriste da se predvide posledice budućih udara asteroida u Zemlju.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]