Naslovnica IZA OGLEDALA Šta se događa sa našom planetom: Zemljotresi u Vatrenom prstenu postaju sve...

Šta se događa sa našom planetom: Zemljotresi u Vatrenom prstenu postaju sve brojniji i jači

vatreni-prsten

[adsenseyu2]

Da li znate da se seizmička aktivnost duž Vatrenog prstena sve vreme povećava? Prema navodima portala Volcano Discovery, 39 vulkana širom sveta je nedavno eruptiralo, a 32 od tog broja se nalaze u Vatrenom prstenu.

Tu spada i vulkan Popokatepetl koji se nalazi samo 75 kilometara od Meksiko Sitija, grada sa 1,8 miliona stanovnika. Ukoliko niste čuli za Vatreni prsten, u pitanju je oblast u obliku potkovice koja se prostire duž spoljnog dela Tihog okeana.

Oko 90% svih zemljotresa i oko 75% svih vulkanskih erupcija se dešava u ovoj oblasti. Samo u proteklih 48 sati, došlo je do nekoliko zemljotresa na Aljasci, zemljotresa u Čileu, ali i 20 zemljotresa u Indoneziji jačine 4-6 Rihtera.

Naša planeta je iznenadno počela da se budi iz nama nepoznatog razloga, a zapadna obala SAD je najviše pogođena. Manji grad San Ramon u Kaliforniji se nalazi samo oko 60 kilometara od San Franciska, a u proteklih par nedelja je pretrpeo rekordnih 583 zemljotresa.

[adsenseyu4]

Ova brojka je oborila prethodni rekord iz 2003. godine, kada je u roku od mesec dana gradić pogodilo 120 zemljotresa, od kojih je najveći bio 4,2 Rihtera.

Da li ovi događaji upućuju na neki veći seizmički događaj u Kaliforniji? Videćemo…

U međuvremenu, pored Kalifornije, pogođena je i država Oklahoma u srednjem delu SAD.

cbhdsh87sh

Ova država je početkom nedelje zabeležila 587. zemljotres jačine 3 Rihtera, obarajući prethodni rekord od 585. Taj rekord je važio za celu 2014. godinu, što znači da je u Oklahomi do sada bilo više zemljotresa nego u celoj protekloj godini.

Ako nastavi ovim tempom, država bi mogla da dogura i do 912 zemljotresa do kraja godine. Takođe, ove godine se dogodio 21 zemljotres jačine veće od 4 Rihtera, što je povećanje u odnosu na 14 zemljotresa u prošloj godini.

Zašto se Amerikanci još uvek nisu zabrinuli zbog ovih rekordnih brojki?

Dešavaju se stvari koje se nikada ranije nisu dešavale, a moglo bi da bude i gore.

[adsenseyu1]

Još pored ovog dramatičnog rasta seizmičke aktivnosti dolazi do dodatnih katastrofa.

Kako se bližio kraj leta, sve je više bilo šumskih požara duž zapadnog dela države. Čak je oboren i rekord iz 2006. godine kada je u pitanju izgorela površina. Mnogi od ovih požara u 2015. godini su bili veoma opasni i ugrožavali su veoma naseljene oblasti.

amerika poplava2

Ne treba zaboraviti još jednu katastrofu koja se dogodila krajem septembra. U pitanju je uragan Hoakin koji je pogodio SAD 28. septembra. Iako sam uragan nije stigao do kopna SAD, vlaga iz oluje je uzrokovala haos na istočnoj obali.

Guvernerka Južne Karoline, Niki Hejli, rekla je da je ta država dobila više kiše nego u poslednjih hiljadu godina i da se procenjuje da će ekonomska šteta usled poplava iznositi nekoliko milijardi dolara.

Kratko nakon poplave u Južnoj Karolini, ogromna oluja s kišom je pogodila južni deo Kalifornije. Nastale su ozbiljne poplave i klizišta koje su zaustavile saobraćaj širom regiona.

Ni Teksas nije bio pošteđen. Uragan Patricija je bio jedan od najjačih uragana ikada i izazvao je silne kiše u Teksasu. Bilo je toliko poplava da je voz bukvalno oboren sa šina vodom.

U svakom slučaju, sve je više katastrofa, a talas ovih događaja je počeo u septembru. Šta se to dešava sa našom planetom?

Michael Snyder (theeconomiccollapseblog)

Webtribune.rs

[adsenseyu2]