Novi visoki predstavnik BiH Kristijan Šmit govorio je konkretnije o gorućim političkim pitanjima u toj zemlji.
Naime, on je na simpoziju o evroatlantskoj perspektivi BiH, koji je održan u Njemačkoj govorio o problemima i, prema navodima medija, iz njegovih reči može da se nasluti budući smer delovanja.
Naime, Šmit se dotakao i Izbornog zakona, pozicije Hrvata, Željka Komšića, ali i bonskih ovlašćenja. Ipak, nije posvetio posebno vreme o bojkotu iz Republike Srpske i politici Milorada Dodika.
Šmit je poručio kako je Komšić hrvatski predstavnik u Predsedništvu BiH, odnosno biran je iz reda Hrvata, ali su ga više birali Bošnjaci. U tom kontekstu, Šmit je govorio o komplikovanom izbornom sistemu i potrebi da se on menja.
Pratite nas bez cenzure na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
„Hrvatima se mora dati mogućnost da se osećaju zastupljenima, a ne da sve skupa završi recimo nekim oblikom bojkotovanja izbora“, rekao je Šmit ukazujući na opšte izbore u oktobru sledeće godine.
Portal „Kliks“, navodi da ova izjava se može tumačiti na različite načine, i to u smeru angažovanju Šmita u procesu izmena Izbornog zakona. Da li se pod tom zastupljenosti misli na Predsedništvo ili Dom naroda Šmit nije precizirao. Ipak, evidentno je da se visoki predstavnik slaže s onima koji smatraju da Hrvati nisu dovoljno i adekvatno zastupljeni, piše taj sajt.
Šmit je na simpoziju takođe u nekom neočekivanom kontekstu parafrazirao poruku određenih ljudi koji žive u Dubrovniku, a koji su mu kazali da „Sarajevo nije što je nekad bilo“ i da je to danas dominantno bošnjački grad.
„Kliks“ ističe da je nejasno šta je time želeo da poruči, ali se od visokog predstavnika očekuje detaljnija analiza i ozbiljniji pristup „koji se neće zasnivati na paušalnim ocenama“.
Od Šmita se mnogo očekuje i kada je reč o bonskim ovlašćenjima, međutim teško je očekivati da će ih i koristiti, piše ovaj portal. Visoki predstavnik poručio je da korišćenje bonskih ovlašćenja može da se zamisli tek u kontekstu sankcija političarima zbog korupcije, ali se nije osvrtao na njihovu primenu za one koji narušavaju ustavni poredak ili blokiraju procese.
Na mreži “Telegram” možete pratiti sve naše vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima. Tamo možete otići ako kliknete OVDE
(klix.ba)