Cena prirodnog gasa u Evropskoj uniji i Ujedinjenom Kraljevstvu danas je skočila više od 25 odsto, javlja AFP.
Do toga je došlo zbog velikog porasta tražnje uoči hladne zime koja se očekuje na severnoj hemisferi, navodi AFP.
Cena prirodnog gasa u Evropi katapultirana je na rekordnih 1.900 dolara za 1.000 kubnih metara tokom današnjeg trgovanja, prema podacima Evropske interkontinentalne berze (ICE).
Novembarski fjučersi gasa su na trgovanju u holandskom TTF čvorištu uzleteli na 1.936 dolara za 1.000 kubnih metara, ili na 161,5 evra po MWh, javlj ruska agencija Tas.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE
Cena se kasnije blago spustila na 1.769 dolara za 1.000 kubnih metara, odnosno na 147,58 evra po MWh.
Ruski Tas primećuje da se rast cene gasa u Evropi nastavlja uprkos vestima da su počela testiranja isporuka kroz prvi krak gasovoda Severni tok 2.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović objašnjava da je do energetske krize došlo zbog niza faktora, među kojima su i povećana tražnja za gasom nakon kovid krize, ali i dešavanja u vezi sa gasovodom Severni tok 2.
„U EU je do rasta cena struje došlo zbog dva faktora. Jedan jeste rast cena prirodnog gasa, koji je dominantan u ceni struje, pre svega, zbog toga što je došlo do povećane tražnje, pa ga nema dovoljno, ali sa druge strane tu su i kvarovi na gasovodima koji dopremaju gas ka EU iz Rusije“, navela je ministarka.
Dodaje da na aktualnu energetsku situaciju utiče i pitanje sertifikacije novog gasovoda Severni tok 2, koji još nema sertifikat.
„Takođe, na krizu je i uticao i ogroman izvoz LNG-a (tečnog prirodnog gasa – Liquefied natural gas) koji uglavnom ide ka Aziji, a ne tamo gde je, pre svega, potreban – Evropi. Sve je to dovelo do toga da raste cena prirodnog gasa, koji je direktno uticao na rast struje“, objašnjava Mihajlovićeva za Tanjug.
Kaže da se situacija sa cenama u svetu neće tako brzo stabilizovati, kao i da će cena prirodnog gasa sigurno da raste do kraja ove zimske sezone.
Može se očekivati da će do februara da rastu cene i da će onda doći do stabilizacije cena, dodaje.
„Za Srbiju je važno po pitanju gasa to što imamo dugoročan ugovor sa Rusijom. Srbijagas i Gasprom već pregovaraju i od 1. januara imaćemo novi ugovor sa održivom cenom, pričamo pre svega o cenama za domaćinstava. Kada pričamo o ceni za industriju, treba znati da ne vezano za ovu krizu srpska preduzeća koriste gas po najvišoj ceni u Evropi. I to je nešto o čemu moramo da razmislimo kada budemo govorili o cenovnim tarifama, da li je to pravi način“, istakla je Mihajlovićeva.
Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima a zatim nas pratiti klikom na opciju “JOIN” na dnu ekrana. Tamo možete otići ako kliknete OVDE
(tanjug)