Naslovnica SPEKTAR SAD htele da kazne Kinu, a nagradile Moskvu: Rusija dobila posao koji...

SAD htele da kazne Kinu, a nagradile Moskvu: Rusija dobila posao koji je uzdrmao Vašington

Povratak Donalda Trampa u Belu kuću izazvao je talas reakcija širom sveta, ali čini se da je jedan neočekivani dobitnik već uzeo svoj deo kolača – Rusija.

Na prvi pogled, trgovinska svađa između Kine i SAD deluje kao još jedno poglavlje u već dugoj sagi ekonomskih pretnji i carinskih udaraca. Ali kako pišu kineski mediji, konkretno NetEase, posledice se osećaju mnogo šire nego što je Vašington možda očekivao.

Sve je počelo novim carinama. Nova Trampova administracija odlučila je da uvede dodatnih 10% poreza na kinesku robu. Odluka je, naravno, protumačena kao nastavak agresivne trgovinske politike iz njegovog prvog mandata. Dok je Bela kuća čekala odgovor Pekinga, desio se obrt – ali ne direktno. Vesti su, kako pišu kineski novinari, stigle iz – Moskve.

Naime, Kina, koja godinama važi za jednog od najvećih uvoznika tečnog prirodnog gasa (LNG), odlučila je da povuče potez koji je u Vašingtonu izazvao blagu paniku: Prekinula je kupovinu američkog gasa. I ne samo to – preusmerila je svoje narudžbine ka Rusiji i Australiji.

Za Ameriku to nije samo gubitak tržišta, već i poruka da Kina ima alternativu. A za Rusiju – to je, kako kažu Kinezi, dvostruka pobeda. S jedne strane, puni se budžet prodajom gasa najvećem kupcu na svetu. S druge strane, to je elegantan šamar Americi koja već godinama sprovodi sankcije protiv Moskve.

Ali tu se priča ne završava. Čini se da su se pomerile i tektonske ploče oko projekta „Snaga Sibira 2“ – dugoočekivanog gasovoda kojim bi Rusija mogla još više da uveže kinesko tržište.

Do sada je Peking odugovlačio, kalkulisao, izbegavao čvrste obaveze. Ali u svetlu sve lošijih odnosa sa Amerikom, kineske vlasti su, izgleda, rešile da razmisle još jednom.

NetEase prenosi da su kineski zvaničnici pokazali novu volju za nastavak razgovora o „Snazi Sibira 2“. Ne treba zaboraviti – prvi gasovod već funkcioniše i pokazao se kao pouzdana veza, a novi bi samo produbio energetski savez Moskve i Pekinga.

Na nedavnoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji jasno je poručio da Kina neće smanjivati uvoz ruskog naftnog i gasnog sektora.

Bez obzira na američke sankcije, strateški interes Kine ostaje nepromenjen – stabilno snabdevanje energentima. A Rusija, sa svojim ogromnim resursima i političkom voljom da ih proda bez postavljanja suvišnih pitanja, sve više postaje ključni partner.

Ova promena kursa ima i dodatne posledice. Evropske zemlje, koje su se nakon 2022. u velikoj meri odrekle ruskog gasa, uložile su milijarde u LNG terminale i ugovore sa američkim izvoznicima. Ali ako SAD sada ostaju bez kineskog tržišta, logično je zapitati se: Hoće li krenuti da agresivnije traže kupce u Evropi i time poremete balans cena?

Još važnije pitanje je – šta će učiniti Kina? Ako ojača energetsko partnerstvo sa Rusijom, to bi značilo dublju geopolitičku saradnju, koja već sada poprima sve elemente strateškog saveza.

Moskva i Peking se već usklađuju po mnogim tačkama – od trgovine do vojnih vežbi – a gas i nafta su sada dodatni lepak koji ih povezuje.

Za Rusiju ovo nije samo trenutni dobitak, već prilika da dugoročno preusmeri energetski fokus ka istoku. Dok je Evropa, pod američkim pritiskom, zatvorila vrata ruskim energentima, Kina ih otvara širom.

I to ne samo Kina – tu su i Indija, Pakistan, zemlje Jugoistočne Azije. U tom kontekstu, projekti poput „Snage Sibira 2“ nisu više samo ideja, već strateška realnost.

Iako će Tramp možda reći da „pobeđuje“ u trgovinskom ratu, realnost na terenu pokazuje drugačije – američke kompanije ostaju bez tržišta, dok Rusija u tišini popunjava praznine. I ne samo da popunjava, već koristi trenutak da učvrsti svoju ulogu kao ključnog energetskog igrača na Istoku.

Kineski novinari su to saželi jednostavno: Ruski uspeh u ovoj situaciji zatekao je Vašington nespremnog. A kada se doda i potencijalni dogovor o „Snazi Sibira 2“, jasno je da se karta globalne energetske igre ozbiljno menja.

U jednoj rečenici – trgovinski rat koji je Tramp pokrenuo protiv Kine, izgleda da je nehotice ojačao baš onog protivnika koga se Amerika najviše pribojava – Rusiju.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social