Naslovnica SPEKTAR Ruska nafta za Indiju pronašla je kupce u Kini

Ruska nafta za Indiju pronašla je kupce u Kini

Tankerima koji su poslednjih meseci kružili Indijskim okeanom, čekajući rasplet, sada se otvara nova ruta. Nakon što su pojedine indijske rafinerije smanjile nabavku ruske nafte, brodovi su počeli da se gomilaju na moru, bez jasnog kupca.

Ali u februaru se slika menja – privatne kineske rafinerije počele su da preuzimaju te količine, praktično preusmeravajući tok trgovine.

Bloomberg piše da kineske rafinerije aktivno kupuju rusku naftu koje se Indija odriče, pomažući Moskvi da nadoknadi pad potražnje iz zemlje koja je obično najveći kupac ruske nafte transportovane tankerima. Drugim rečima, ono što je za jedne postalo politički teret, za druge se pretvara u poslovnu priliku.

Prema podacima o praćenju brodova, isporuke ruske nafte u kineske luke porasle su na 2,09 miliona barela dnevno tokom prvih 18 dana februara. To je značajan skok u odnosu na januar, kada je izvoz iznosio 1,72 miliona barela dnevno, kao i na decembar sa 1,39 miliona barela dnevno. Agencija navodi da je takav rast više nego nadoknadio smanjenje isporuka Indiji.

U pozadini svega stoje i politički pritisci. Prošle godine Sjedinjene Države uvele su sankcije prema „Lukoilu“ i „Rosnjefti“ i počele da vrše pritisak na Indiju kroz carine kako bi odustala od uvoza iz Rusije.

Ubrzo potom Vašington i Nju Delhi postigli su trgovinski dogovor, a Donald Tramp je izjavio da će Indija ispuniti njegov zahtev. Zvaničnih potvrda iz indijske prestonice nije bilo, ali deo rafinerija zaista je obustavio kupovinu.

U tom vakuumu, kineske rafinerije preuzimaju inicijativu. Prema navodima Bloomberga, kupuju sve izvozne sorte ruske nafte. Sve veći broj tankera sa sortom Urals isplovljava iz luka na Baltičkom i Crnom moru, kao i iz arktičkih luka, i završava u Kini.

Kada je Indija još u avgustu počela da smanjuje kupovinu Uralsa, kineske kompanije, uključujući Shandong Yulong Petrochemical, požurile su da preuzmu problematične terete.

Prema pisanju agencije, otkupile su najmanje 10 pošiljki. Samo nekoliko meseci kasnije, mega rafinerijski kompleks Shandong Yulong Petrochemical postao je najveći kupac Uralsa u Kini.

Sada, kako navode izvori agencije, sve više privatnih kineskih rafinerija razmatra kupovinu Uralsa zbog značajnih popusta. Diskont, tvrdi Bloomberg, dostiže 12 dolara po barelu. U svetu nafte, takva razlika u ceni menja računicu preko noći.

„Kina trenutno ima ogroman podsticaj da uvozi rusku naftu, s obzirom na to da je ona kupac poslednje instance za svaku zaglavljenu naftu“, rekao je viši analitičar tržišta nafte iz Sparta Commodities, Džun Go.

Trgovina energentima, pokazuje se, retko trpi praznine. Ako jedan veliki kupac odstupi, drugi uskoči – pod uslovom da su uslovi povoljni.

Pitanje je samo koliko će ova preraspodela tokova trajati i da li će pritisci i popusti dugoročno preoblikovati energetske veze između Moskve, Nju Delhija i Pekinga. U naftnom svetu, ništa ne stoji dugo u mestu, pa ni tankeri koji su do juče čekali bez jasne destinacije.