Naslovnica SPEKTAR Rusija nas je primorala na predaju: SAD ograničavaju svoj najambiciozniji projekat

Rusija nas je primorala na predaju: SAD ograničavaju svoj najambiciozniji projekat

Vazdušna nadmoć je oduvek predstavljala temelj američke vojne strategije. Pre deset godina, Pentagon je pokrenuo ambiciozan vojni program – razvoj čitavog niza aviona šeste generacije. Međutim, sve više se govori da će ti planovi morati da se menjaju.

Prvi pomen programa Next Generation Air Dominance (NGAD) pojavio se još 2014. godine. Do tada je postalo jasno da oba lovca pete generacije, F-22 i F-35, nisu u stanju da obezbede potrebnu nadmoć nad konkurentskim modelima – ruskim Su-57 i kineskim J-20.

Razvoj se suočio sa velikim brojem „dečjih bolesti“ koje nisu rešene ni do danas. Palubne verzije ne mogu dovoljno dugo da lete nadzvučnom brzinom – oštećuje se oplata, što negativno utiče na stealth karakteristike.

Otkriveni su i defekti pogonskog sistema koji su dovodili do nesreća. Piloti su se žalili na hipoksiju, a takvih slučajeva je zabeleženo oko četrdeset. Prema prošlogodišnjem izveštaju američke Državne revizorske službe, udeo potpuno borbeno sposobnih letelica u celoj floti F-35 iznosi samo 27,75%, dok je delimično sposobnih 54,69%.

To je daleko manje od potrebnog. Uz sve to, postoje i problemi sa popravkama i nedostatkom rezervnih delova. Budući da je projekat multinacionalan i da deo komponenti proizvode američki saveznici, ove probleme nije moguće brzo rešiti.

Najskuplji projekat u istoriji

Program je već postao najskuplji projekat naoružanja u istoriji: Prema procenama američke revizorske službe, njegova vrednost iznosi 1,7 biliona dolara. Prvobitno je planirano da se uklopi u sedam puta manji iznos – 233 milijarde.

Uprkos tome, nakon skoro 20 godina od prvog leta, lovac je ipak pušten u masovnu proizvodnju. Probleme planiraju da rešavaju u hodu.

F-22 je na papiru nadmašivao F-35 u bliskoj borbi zbog boljih letnih karakteristika. Međutim, zbog starije elektronike, bio je manje efikasan u ulozi „dispečera“ za druga udarna sredstva.

Pri tome je lovac previše skup čak i po američkim standardima. Dok najskuplja verzija F-35 – sa oznakom B – košta američki budžet 109 miliona po komadu, svaki F-22 košta oko 350 miliona dolara, navodi National Interest. Njegova proizvodnja je obustavljena još 2011. godine i nije obnovljena do danas.

Novi planovi i prepreke

Program Next Generation Air Dominance drži se u tajnosti, i malo se zna o njemu. Saopšteno je da se u okviru programa razvijaju ne samo lovac, već i prateće bespilotne letelice. Takođe je planirano stvaranje stealth letelice za dopunu goriva.

Sve ovo bi omogućilo Pentagonu da podigne mogućnosti operativnog raspoređivanja udarnih grupa na potpuno novi nivo – SAD bi dobile borbeni avion-dispečer, sposoban da upravlja čitavim rojem udarnih bespilotnih letelica, i to neprimetno. Prema planovima komande, avioni je trebalo da uđu u službu već 2030. godine i garantuju vazdušnu nadmoć sve do sredine veka.

Realnost protiv ambicija

Godine 2020. Američko ratno vazduhoplovstvo je izvestilo o izradi prototipa. Takođe se pretpostavljalo da će lovac kasnije moći da se „sprijatelji“ ne samo sa pratećom bespilotnom letelicom, već i sa krstareći projektilima X-61 „Gremlin“ koji su trenutno u razvoju.

Međutim, ispostavilo se da se realnost značajno razlikuje od ambicija. Sa vremenom se sve više govorilo o reviziji programa. Još u julu, Ratno vazduhoplovstvo je saopštilo o smanjenju budžeta. U septembru se zvanično počelo govoriti o značajnim korekcijama.

„U suštini, primorani smo da se vratimo na početak,“ navodi američki časopis The War Zone izjavu zamenika načelnika štaba RV SAD Džejmsa Slajfa. „I nisam siguran kako tačno planiramo da postignemo vazdušnu nadmoć.“

Finansijski izazovi

U novembru je ministar RV SAD Frenk Kendal potvrdio da je budućnost programa pod znakom pitanja. „Najviše me brine nedostatak sredstava,“ izjavio je. „Trenutno, uzimajući u obzir naše obaveze, resurse i strateške prioritete, teško mi je da shvatim kako to možemo sebi da priuštimo.“

Suštinski, ministar je priznao da čak ni najveći odbrambeni budžet na svetu nije dovoljan za zadovoljenje svih želja Pentagona. To je razumljivo: Ranije je saopšteno da bi cena jednog lovca šeste generacije mogla premašiti 300 miliona dolara, a takvi troškovi su za Vašington preveliki.

Na sličan način je zapela i proizvodnja interkontinentalnih raketa LGM-35A Sentinel, koja treba da zameni poluvекоvne LGM-30 Minuteman III. Projekat je već udvostručio cenu i sada košta oko 141 milijardu dolara. I on se finansira iz budžeta Ratnog vazduhoplovstva.

Revizija koncepta lovca, kako tvrde u Pentagonu, neizbežno će uticati na projekt bespilotne letelice, a posebno na zahteve za letelicu za dopunu goriva.

Od ambicioznih planova se ipak mora odustati – očigledno u korist mnogo hitnijih vojnih ciljeva. Pri tome „prva armija sveta“ rizikuje da do sredine veka ostane sa zastarelim naoružanjem.

RIA

Prevod i adaptacija Nemanja Jovanović za Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social