Kineske porudžbine za kupovinu ruskih vojnih proizvoda premašuju 7 milijardi dolara, a dalje zbližavanje Rusije i Kine je logična posledica američkog pritiska, kako na Moskvu i Peking, tako i na američke “saveznike” i “partnere”.
U pokušaju suprotstavljanja kaznenim merama Vašingtona, ruska Savezna služba za vojno-tehničku saradnju je preko svog direktora Dmitrija Šugajeva objavila da je započela pregovore sa svojim kineskim kolegama o izradi zajedničkog akcijskog plana za borbu protiv američkih sankcija.
“Pregovaramo s našim kineskim partnerima i najvažnije je izbeći nejednakosti u drugim sektorima zbog prelaza na međusobne sporazume u nacionalnim valutama. Međutim, sankcije imaju još jedan negativan aspekt, a to je direktno zastrašivanje naših partnera”, kazao je Dmitrij Šugajev, ističući “kako se neće svi partneri povući pred takvim zastrašivanjem”.
U prethodnom intervjuu ruski funkcioner je rekao kako ne vidi pretnju od kaznenih mera Vašingtona usmerenih protiv ugovora s Kinom za isporuku borbenih aviona Su-35 i sistema protivazdušne odbrane S-400.
Takođe je istakao kako Moskva i Peking vide “potrebu u preduzimanju zajedničkih koraka kako bi se učinci sankcija sveli na najmanju moguću meru”.
U septembru su Sjedinjene Države uvele sankcije Kini zbog kupovine deset aviona Su-35 i sistema S-400 iz Rusije. Kaznene mere uvedene su Zakonom o suzbijanju američkih neprijatelja kroz sankcije (CAATSA) iz 2017. godine. Međutim, kineske porudžbine ruske vojne opreme već premašuju vrednost 7 milijardi dolara. Naravno, transakcije će se sprovesti u nacionalnim valutama, ne u američkim dolarima.
(logicno.com)