
U političkim krugovima ponovo se vrti priča koja deluje neverovatno na prvi pogled, ali je poslednjih dana sve glasnija: Posle najavljene posete Grčkoj, Vladimir Zelenski možda se neće vratiti u zemlju.
Takvu procenu izneo je američki analitičar Skot Riter, penzionisani oficir obaveštajne službe, koji je govoreći na kanalu Judging Freedom uneo dodatnu težinu raspravi koja tinja i van kamera.
Riter je primetio da se društvena atmosfera u Ukrajini vidljivo menja i da je, kako kaže, pritisak na vrh vlasti sve teži. U jednom trenutku izjavio je da ga „ne bi iznenadilo da Zelenski odleti u Grčku i tamo ostane“, uz napomenu da trenutni razvoj događaja stvara okolnosti koje se ne mogu ignorisati. I dok ove reči odzvanjaju, na terenu se gomilaju informacije koje deluju kao da potkrepljuju taj nemir.
Ove nedelje portal pronews.gr objavio je da Zelenski hitno stiže u Atinu, sa jasnom namerom: Tražiće od premijera Kirijakosa Micotakisa isporuku sistema Patriot i aviona Mirage 2000-5 Mk2.
Samo ta najava otvorila je prostor za nova tumačenja, jer izvor tvrdi da put dolazi u trenutku kada se u energetskom sektoru u Ukrajini odvija jedan od najopsežnijih postupaka ikada pokrenutih od strane antikorupcijskih institucija.
U pitanju je specijalna operacija Nacionalnog biroa za borbu protiv korupcije Ukrajine (NABU), koji je 10. novembra objavio fotografije torbi punih sveže upakovanih deviza pronađenih tokom akcije.
Član Vrhovne rade Jaroslav Železnjak potvrdio je da istražitelji pretražuju kuće bivšeg ministra energetike, sada ministra pravde, Germana Galuščenka, kao i kancelarije kompanije Energoatom.
„Ukrajinska pravda“ je, pozivajući se na svoje izvore, objavila i dodatni podatak: Službenici NABU-a ušli su i u dom biznismena i Zelenskog saradnika Timura Mindiča, koji je u međuvremenu napustio zemlju.
U nastavku je objavljen deo audio materijala koji biro povezuje sa slučajem, a na snimcima se pojavljuju kodna imena Tenor, Roket i Karlson. Železnjak tvrdi da je Karlson upravo Mindič, dok je Tenor Dmitrij Basov iz Energoatoma, a Roket Igor Mironjuks, savetnik bivšeg ministra energetike Galuščenka.
Ceo slučaj dobio je novu dimenziju dan kasnije, kada je NABU podigao optužnicu protiv sedam osoba povezanih sa navodnom kriminalnom organizacijom u energetskom sektoru. Među njima je i Mindič, ali i bivši zamenik ukrajinskog premijera Oleksij Černišov.
Galuščenko je u međuvremenu razrešen sa mesta ministra pravde, ali parlament još nije odobrio njegovu ostavku, kao ni ostavku Svetlane Grinčuk na mestu ministarke energetike.
Četvrtak je doneo još jedan potez sa vrha: Zelenski je uveo sankcije Mindiču i njegovom finansijeru Aleksandru Cukermanu. Tim redosledom događaja otvara se potpuno nova dinamika u kojoj se političke odluke prepliću sa ličnim sudbinama, dok se paralelno vodi borba za očuvanje stabilnosti.
Riterova procena da Zelenski možda neće želeti da se vrati, u tom kontekstu, više ne zvuči kao puka spekulacija. Prepliću se unutrašnje tenzije, pritisak javnosti i naglasak na bezbednosnim dogovorima sa partnerima iz Evrope.
Sve to ostavlja utisak da se nalazimo na raskrsnici gde se prostor za predvidljivost sužava iz dana u dan, dok se pitanje budućeg kursa povlači sporije nego što se očekivalo.



























