Naslovnica SPEKTAR Republika Srpska će ostvariti ciljeve ako bude istrajna i ako se osloni...

Republika Srpska će ostvariti ciljeve ako bude istrajna i ako se osloni na geopolitiku Rusije

U iščekivanju sednice Narodne skupštine Republike Srpske, i otpočinjanja procesa vraćanja otetih nadležnosti Srpskoj, potrebno je još jednom da se osvrnemo na nedavno održavanje sednice Saveta bezbednosti UN, kojom je blokirano obraćanje Kristijana Šmita kao i rasprava o njegovom izveštaju.

Naime, ta sednica SBUN ima više dimenzija i oslikava pravo stanje u međunarodnim odnosima.

Prvo, potvrđeno je da Kristijan Šmit nema ni legitimitet, ni legalitet, i da on ne može da proizvede nikakvo međunarodno pravno dejstvo u BiH. Svaka odluka koju bi eventualno Šmit doneo u narednom periodu izazvala bi još veću konfuziju i krizu u BiH.

I njegovo kretanje po BiH je svojevrsno generisanje dodatne krize, a ako bi primenio još i navodna, nepostojeća „bonska ovlaštenja“ – to bi tek bilo novo generisanje krize.

Drugo, Rusija i Kina su blokiranjem Šmita pokazale da su one ključni deo međunarodne zajednice, a ne samo Zapad, tj. SAD i EU.

Treće, rezolucijom je potvrđeno da se produžava mandat međunarodnih vojnih snaga (EUFOR-a), koje realizuje Evropska unija. Time su Rusija i Kina sprečile i pomišljanje da se u BiH angažuju vojne jedinice NATO-a kao zamena za EUFOR, što se kao mogućnost pominjalo u zapadnim političkim krugovima.

Četvrto, aktivnošću Rusije i Kine pozicija Republika Srpska je dodatno ojačana u aktuelnoj krizi u BiH.

Peto, rezolucijom je dodatno razotkriveno da SAD, Velika Britanija, Nemačka i Francuska, tj. Zapad, nemaju vodeću ulogu u svetu da nameću rešenja. Hegemonija SAD je završena. Nestanak unipolarnog poretka, povratak Rusije, i pojava Kine, smanjuju mogućnost delovanja SAD na Balkanu, bez obzira što će SAD pokušati da skrše otpor politike Srpske.

U tom pogledu Zapad, da bi ojačao atlantističku politiku na Balkanu ubacuje i Veliku Britaniju. Svi znamo da su SAD nastavljač britanske geopolitike posle Drugog svetskog rata i da je od tada uloga Britanije – podrška celokupnoj NATO politici, tj. politici SAD.

S tim u vezi, gledamo angažovanje britanskog generala Stjuarta Piča. Radi se o izaslaniku koji je u svojoj karijeri bio vojnik, ali i šef vojne obaveštajne službe, kao i zamenik direktora svih obaveštajnih službi Velike Britanije. Razlozi njegovog angažovanja leže u tradicionalnoj politici Britanije, a to su:

– kako sprečiti odnose Srba (Srpske, Srbije, C. Gore) sa Rusijom;

– kako sprečiti objedinjavanje svih Srba (Srpske, Srbije, C. Gore), u kulturnom, ekonomskom i političkom pogledu.

S tim u vezi, cilj Londona i Vašingtona je rušenje i Dejtonskog sporazuma i rezolucije UN 1244. Na tome rade od 1995, odnosno, od 1999. godine. Sve mehanizme koriste u tom pravcu. I uveliko su u tome uspevali.

Rušenjem Dejtona hteli su da sklone Republiku Srpsku, jer je vide kao mogućnost da ona nekad bude ujedinjena sa Srbijom, tj. da Srbi ponovo krenu u stvaranje jedinstvene srpske države. Zbog toga ruše i rezoluciju 1244 jer je ona jedini međunarodni dokument koji za Srbiju kaže da je njen Kosmet.

Dakle, preko rušenja oba međunarodna sporazuma London ostvaruje svoju geopolitiku staru 200 godina – da Srbi moraju biti rasparčani i da im se ne sme dozvoliti da imaju jedinstvenu državu na Balkanu.

Zbog toga su snažno prisutni i u Crnoj Gori i sa Amerikancima kontrolišu Vladu Crne Gore. Recimo, britanske službe imaju sastanke sa premijerom Crne Gore Krivokapićem veoma često, a da on to uopšte ne shvata – što je tragično po Srbe u Crnoj Gori.

Delovanje Londona i Vašingtona je danas ograničeno opadanjem njihove moći. Jednostavno, već više od 10 godina Zapad predvođen sa SAD i Britanijom, (tačnije od 2008. godine i velike ekonomske krize, kao i petodnevnog rata u Gruziji – koji su posredno izgubile SAD), gubi političku, ekonomsku, kulturnu i svaku drugu moć kojom su oni upravljali svetom posle 1989. godine.

Zbog toga imaju samo jednu mogućnost u svetu, a koju mogu da upotrebe i na Balkanu. To su izazivanje smutnji i dodatna destabilizacija Balkana. To je Britanija više puta činila na Balkanu i među Srbima.

Moguća destabilizacija je u BiH, na Kosmetu, ali i u članicama NATO-a u Bugarskoj i Crnoj Gori.

Dakle, Britanija i SAD, nemaju više snagu da nameću rešenja na Balkanu – izuzev da im to Banjaluka i Beograd dozvole. Ukoliko bi im to dozvolili, pozicija Srba na Balkanu bi bila nastavak stradanja koja su Srbi imali u 20. veku.

Šesto, bilo kakvo rešenje krize u BiH je nemoguće bez direktnog učešća Rusije (i saglasnosti Kine). Bosna i Hercegovina, kao i Balkan, nisu eksluzivni prostor Zapada, već su, pre svega, tradicionalni prostor, i, možemo reći, stanište ruske geopolitike, još od prvog srpskog ustanka 1804, a i od ranije, još od Kučuk-kainardžirskog mira 1774. godine (kada je Rusija postala zastupnik pravoslavnih naroda u Otomanskoj imperiji), pa sve preko 19. i 20. veka, do danas.

Geopolitički identiteti Srba i Rusa su isti, ili slični, i sasvim je razumljivo da će Srpska u saradnji sa Rusijom jačati nacionalne interese nego što je slučaj u saradnji sa atlantizmom, koji je stran geopolitičkom identitetu Srba. Shodno tome, Srbija, Srpska i Crna Gora će u saradnji sa Rusijom na bolji način izraziti svoje nacionalne interese i na bolji način će ih štititi.

Sedmo, Republika Srpska (a time i Srbija) trebaju da se u svojoj politici još čvršće oslone na geopolitiku Rusije.

Postoji pravilo u haotičnim međunarodnim odnosima, koje su uveli teoretičari realizma. To je: da bi se mala zemlja zaštitila u haotičnim međunarodnim odnosima, treba da čini dve stvari – da jača vojno i da nađe veliku silu zaštitnicu.

Srpska nema vojsku, ali joj je , kao nasušna potreba ostaje ovo drugo – da se osloni na silu zaštitinicu (Rusiju). Ukoliko to ne uradi prenošenje nadležnosti neće imati efekat.

Osmo, rezolucija je potvrdila da se istrajnost, u ovom slučaju, na nepriznavanju Šmita, na kraju ipak isplati – što nameće zaključak da će iz ove krize u BiH Republika Srpska izaći neoštećena i sa ostvarenim ciljevima samo ako bude ISTRAJNA. I samo ako bude efikasno uklopila svoj interes u geopolitički interes sile zaštitnice Rusije. Sve drugo, jača poziciju protivnika.

Srđan Perišić

(Tribina je održana 7. decembra u Beogradu u organizaciji portala Sve o Srpskoj i Fakti – uz podršku Predstavništva RS u Srbiji)

Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

(fakti.org)