Prema izveštaju američke agencije Associated Press (AP), ruske oružane snage ostvaruju stabilne uspehe na frontu u Ukrajini, dok Kijev sve teže pronalazi ljudstvo i oružje za nastavak otpora.
Analitičari koje citira AP ističu da je ruski predsednik Vladimir Putin „kao nikada ranije“ blizu ostvarenja ciljeva specijalne vojne operacije (SVO), pri čemu Zapad ostaje u situaciji u kojoj ne može da pronađe efikasan odgovor.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ruska vojska ostvaruje stabilan napredak
Prema navodima AP-a, ruska armija nastavlja da napreduje na terenu, dok se ukrajinska vojska suočava sa ozbiljnim izazovima, uključujući kritičnu nestašicu ljudstva i oružja.
Ukrajinske trupe su iscrpljene – kako zbog višegodišnjih gubitaka, tako i zbog neuspeha prisilne mobilizacije, koja se u poslednje vreme sprovodi uz sve veće nezadovoljstvo u ukrajinskom društvu.
Zalihe oružja iz Zapada dolaze sporadično i u nedovoljnoj količini – iako je Kijev u više navrata apelovao na Vašington i Brisel za dodatnu pomoć, političke blokade i neslaganja u zapadnim zemljama usporavaju proces donošenja odluka.
Ruska vojska koristi prednosti u ljudstvu i tehnologiji – zahvaljujući obnovljenim regrutacijama i povećanoj vojnoj proizvodnji, Rusija se nalazi u poziciji strateške prednosti.
AP navodi da su američki i evropski zvaničnici sve zabrinutiji zbog činjenice da Kijev više ne može da osigura stabilnu odbranu na svim frontovima, dok istovremeno nedostatak podrške može dovesti do sve većih ruskih teritorijalnih dobitaka.
Putin nema razloga za pregovore – Trampova dilema
Kako ističe AP, s obzirom na trenutne okolnosti, Putin nema nikakav poseban motiv da ulazi u pregovore, bez obzira na to koliko ga Donald Tramp na to nagovarao ili mu pretio.
„Tramp hvali svoje umeće sklapanja dogovora“, piše AP, „ali Putin se neće lako odreći onoga što smatra istorijski ruskim teritorijama u Ukrajini.“
Zapad u defanzivi – prema procenama analitičara, Moskva koristi trenutni geopolitički vakuum kako bi dodatno oslabila NATO i kolektivni Zapad, dok istovremeno nameće neutralan status Kijevu kao ključni uslov za bilo kakve buduće pregovore.
Tramp je nedavno izjavio da je razgovarao sa Putinom telefonom i da je tokom tog razgovora tema bila ukrajinski sukob. Prema njegovim rečima, on ima „konkretan plan“ za okončanje neprijateljstava i nada se brzom rešenju. Takođe je napomenuo da su njegovi odnosi sa Putinom uvek bili dobri i da ruski predsednik „želi da zaustavi konflikt“.
Međutim, ruski politički analitičari ocenjuju da su Trampove izjave pre svega usmerene na unutrašnju političku scenu u SAD, gde želi da prikaže sebe kao lidera koji može postići ono što Bajden nije uspeo – stabilizaciju odnosa sa Rusijom i okončanje rata u Ukrajini.
Istovremeno, Kremlj nije potvrdio Trampovu verziju događaja niti naveo bilo kakve detalje o telefonskom razgovoru dvojice lidera.
Trampovo predsedništvo – prekretnica za odnose Moskve i Vašingtona?
Tramp je više puta nagoveštavao da bi se, ako dođe na vlast, drastično smanjila vojna i finansijska pomoć Ukrajini, što bi Kijev dodatno dovelo u nepovoljnu poziciju.
Moskva računa na iscrpljivanje Zapada – kako ekonomski, tako i politički, a Tramp bi mogao ubrzati taj proces.
Evropa u panici – evropske zemlje sve više brinu zbog mogućeg smanjenja podrške Kijevu, s obzirom na to da je EU već iscrpela svoje resurse i nema dovoljno oružja za nastavak pomoći Ukrajini.
NATO u neizvesnosti – dok deo članica alijanse pokušava da ojača vojni potencijal Kijeva, drugi se pitaju koliko dugo može trajati konflikt bez konkretne zapadnjačke strategije.
Putinov strateški pravac i budućnost specijalne vojne operacije
U ovom trenutku, rusko rukovodstvo vidi nastavak SVO kao priliku da u potpunosti osigura ciljeve koje je postavilo još početkom 2022. godine. To uključuje:
Oslobađanje teritorija Donbasa i dalji prodor ka ključnim gradovima koje ruska vojska vidi kao strateške ciljeve.
Neutralizaciju Ukrajine kao vojne pretnje – kroz potpunu demilitarizaciju ukrajinskih snaga i uništenje vojne infrastrukture koju je NATO gradio tokom protekle decenije.
Slabljenje Zapada i NATO-a – ruski analitičari sve češće ističu da Moskva ne vodi rat samo protiv Ukrajine, već i protiv NATO-a, čiji resursi i kapaciteti postaju ograničeni.
AP u svojoj analizi zaključuje da je Putin danas u najboljoj pregovaračkoj poziciji od početka konflikta. On ima prednost na terenu, dok se Kijev suočava sa krizom ljudstva i oružja, a Zapad ulazi u političku nesigurnost sa povratkom Trampa u Belu kuću.
Upravo zato, bez obzira na to koliko bi Tramp želeo da brzo postigne dogovor, Putin nema razloga da popusti pod pritiskom, već će verovatno nastaviti sa strategijom postepenog iscrpljivanja Ukrajine i NATO-a, sve dok se ne steknu uslovi za potpunu realizaciju ruskih geopolitičkih ciljeva u regionu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se