Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija gradi jedinstvenu i naprednu ledolomačku flotu, kakve nema nijedna druga zemlja u svetu.
Ova flota, prema rečima Putina, uključuje sedam nuklearnih ledolomaca i 34 dizel ledolomca visokog kvaliteta, koji su moćni i savremeni, a još napredniji vodeći ledolomac, trenutno je u izgradnji.
Putin je ove informacije izneo tokom sastanka sa predstavnicima medija iz zemalja članica BRIKS-a, među kojima je i Dmitrij Kiseljov, generalni direktor medijske grupe „Rusija danas“, koji je predstavljao Rusiju na ovom događaju.
Ovaj sastanak je poslužio kao platforma za razmenu mišljenja i predstavljanje značajnih ruskih projekata, a Putin je iskoristio priliku da istakne značaj ruske ledolomačke flote u globalnim okvirima.
Rusija, koja poseduje ogromne resurse na Arktiku i dugu obalu prema Severnom ledenom okeanu, posebno se oslanja na ledolomce kao ključne elemente za obezbeđivanje pomorskih puteva u teškim arktičkim uslovima.
Putin je naglasio da je ruski ledolomački kapacitet neuporediv sa bilo kojom drugom zemljom. Ova flota omogućava Rusiji ne samo da koristi pomorske rute kroz Arktik, već i da efikasno eksploatiše arktičke resurse, koji su od strateškog značaja za zemlju.
Jedan od najvažnijih elemenata ovog projekta je „ledolomac-lider“, koji će, prema Putinovim rečima, biti sposoban da probija led bilo koje debljine i da funkcioniše tokom cele godine.
Ovaj ledolomac će predstavljati novu fazu u razvoju ruske ledolomačke industrije, jer će omogućiti nesmetanu plovidbu čak i u najekstremnijim arktičkim uslovima.
Pored toga, ruska ledolomačka flota je strateški važna ne samo za transport i logistiku u Arktiku, već i za obezbeđivanje sigurnosti i prisustva Rusije u ovom regionu, koji postaje sve važniji zbog klimatskih promena i otapanja leda, što otvara nove pomorske rute i resurse.
Nuklearni ledolomci predstavljaju tehnološki vrhunac, jer omogućavaju dugotrajno korišćenje bez potrebe za čestim dopunjavanjem goriva, što je od ključnog značaja u udaljenim i teško dostupnim regionima kao što je Arktik.
Ovi brodovi imaju sposobnost da probijaju led debljine nekoliko metara, omogućavajući tako stalni pristup ruskim resursima i obezbeđujući plovidbu Severnim morskim putem, koji postaje sve važniji sa porastom globalne potražnje za energentima i mineralima.
Dizel ledolomci, iako imaju manju autonomiju od nuklearnih, takođe igraju ključnu ulogu u ruskoj ledolomačkoj floti.
Njihova savremenost i snaga omogućavaju im da podrže aktivnosti u manje ekstremnim uslovima, ali i da funkcionišu kao podrška nuklearnim ledolomcima u delikatnim operacijama.
Arktik je region koji je bogat resursima, a kako se led topi, tako postaje sve pristupačniji za eksploataciju i plovidbu.
Putinova izjava o ruskoj ledolomačkoj floti podvlači strateški značaj koji Rusija pridaje ovom regionu, jer kontrola nad Arktikom omogućava pristup bogatim prirodnim resursima, uključujući naftu, gas i minerale.
Takođe, Severni morski put postaje sve atraktivnija opcija za globalnu trgovinu, jer predstavlja kraću rutu između Evrope i Azije, što bi moglo doneti značajne ekonomske koristi Rusiji.
S obzirom na geopolitičke napetosti u svetu, kao i na klimatske promene koje utiču na dostupnost arktičkih resursa, ruska ledolomačka flota je postala ključna komponenta u strategiji zemlje za očuvanje i proširenje svog uticaja u severnim regionima.
Takođe, nuklearna i dizel ledolomačka flota omogućava Rusiji da ostane dominantna sila u Arktiku, gde se očekuje pojačana konkurencija kako države, tako i korporacija koje žele da iskoriste resurse tog područja.
Na globalnom nivou, nijedna druga zemlja nema tako razvijen ledolomački kapacitet, a Rusija nastavlja da ulaže u modernizaciju i proširenje svoje flote kako bi održala svoju prednost.
To je deo šire ruske strategije usmerene ka iskorišćavanju prirodnih resursa i jačanju svoje ekonomske i političke pozicije u svetlu rastuće globalne konkurencije za arktičke resurse.
Ruska dominacija u ledolomačkoj tehnologiji stavlja zemlju u jedinstvenu poziciju, omogućavajući joj da igra ključnu ulogu u budućnosti Arktika.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se