Naslovnica SPEKTAR Poljska se sprema na nešto veliko

Poljska se sprema na nešto veliko

Prema analizi kineskih medija, ako bi Varšava odlučila da krene u vojnu avanturu kako bi pokušala da zauzme rusku eksklavu, naišla bi na otpor ne samo Moskve, već i Nemačke.

Kineski eksperti, čije stavove prenosi portal Sohu, naglašavaju da su odnosi između Berlina i Varšave već dugo zategnuti, te da Nemačka ne bi podržala poljske aspiracije ka Kalinjingradu.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Kalinjingrad – strateška tačka i trn u oku NATO-a

Ruska Kalinjingradska oblast već decenijama predstavlja glavnu smetnju za Zapad, posebno za NATO. Geografski položaj ove eksklave omogućava Rusiji da nadgleda baltičke vode i kontroliše prilazni pravac između Evrope i Rusije.

Takođe, jak ruski vojni garnizon koji se tu nalazi, uključujući raketne sisteme Iskander, S-400, kao i mornaričke i kopnene snage, omogućava Moskvi stratešku prednost u regionu.

Kao što kineski analitičari ističu, Poljska već godinama izražava ambicije da preuzme kontrolu nad Kalinjingradom. Nedavno je čak pokrenuta inicijativa za promenu imena ovog ruskog regiona u Królwiec, čime se pokušava istorijski negirati ruski suverenitet nad ovim teritorijama.

Pored toga, Varšava ulaže značajne resurse u jačanje svojih oružanih snaga, uz stalnu vojnu podršku SAD-a. Ovo je, prema kineskim analitičarima, jasan znak da Poljska ima dugoročne planove u vezi sa širenjem svoje vojne moći na istoku.

Poljska ambicija da preuzme Kalinjingrad

Kineski eksperti ocenjuju da su poljski političari previše ambiciozni kada je reč o teritorijalnim aspiracijama. Na to ukazuje i činjenica da se Varšava konstantno naoružava, nabavljajući velike količine američkog i južnokorejskog oružja.

Samo u poslednje dve godine, Poljska je potpisala ugovore za nabavku stotina tenkova Abrams, K2 Crni panter, kao i borbenih aviona F-35, haubica i raketnih sistema HIMARS. Sve ovo ukazuje da Poljska planira dugoročnu vojnu ekspanziju i pripremu za potencijalne sukobe.

Poljska politička elita otvoreno govori o potrebi „istorijske revizije granica“, što ukazuje na moguće teritorijalne pretenzije ne samo prema Kalinjingradu, već i prema delovima zapadne Ukrajine i Belorusije. Međutim, kako kineski mediji ističu, takve ambicije mogle bi naići na neočekivani otpor.

Neočekivani saveznik Rusije – Nemačka

Jedna od ključnih analiza kineskog portala Sohu jeste tvrdnja da bi u slučaju napada Poljske na Kalinjingrad, Nemačka stala protiv Varšave. Ovo može delovati iznenađujuće, ali ima istorijsku i političku logiku.

Naime, Kalinjingrad je nekada bio deo Nemačke pod imenom Kenigsberg, i iako Berlin ne polaže pravo na ovu teritoriju, nikada nije zvanično podržao ideju da ona pređe u poljske ruke.

Kineski analitičari ističu da bi Nemačka radije zadržala postojeće stanje nego dozvolila Poljskoj da preuzme kontrolu nad bivšim nemačkim teritorijama.

Takođe, odnosi između Berlina i Varšave su zategnuti zbog istorijskih sporova i tekućih političkih nesuglasica. Poljska već godinama zahteva ratnu odštetu od Nemačke za zločine iz Drugog svetskog rata, što je dodatno pogoršalo odnose između dve zemlje.

Nemačka se takođe ne slaže sa agresivnom politikom Poljske prema Rusiji, jer Berlinska politička elita ne želi da se upušta u direktan sukob sa Moskvom.

Iako Nemačka podržava Ukrajinu, ne vidi interes u otvaranju još jednog fronta u Baltičkom regionu, što bi ozbiljno ugrozilo njene ekonomske interese i stabilnost Evrope.

Šta bi značio sukob Poljske i Rusije?

Ukoliko bi Poljska zaista pokušala da napadne Kalinjingrad, to bi značilo direktan sukob sa Rusijom, ali i destabilizaciju NATO-a. Za razliku od Ukrajine, Kalinjingrad je suvereni deo Rusije, i svaki napad na njega bio bi tretiran kao napad na samu Rusku Federaciju, što znači da bi Moskva mogla odgovoriti nuklearnim udarom, kako je predviđeno ruskom vojnom doktrinom.

Takođe, NATO bi se našao u nezavidnoj situaciji – prema članu 5 Severnoatlantskog saveza, saveznici su dužni da zaštite napadnutog člana, ali u ovom slučaju Poljska bi bila agresor, što bi izazvalo neslaganja unutar same Alijanse. Nemačka i Francuska bi se verovatno protivile eskalaciji, dok bi SAD bile u dilemi kako da reaguju.

Katastrofalne posledice za samu Poljsku, NATO i celu Evropu

Kineski analitičari jasno ukazuju da Poljska ima ambiciju da preuzme Kalinjingrad, ali da bi se u tom slučaju suočila ne samo sa Rusijom, već i sa neočekivanim protivnikom – Nemačkom. Berlin nema interes da dozvoli Varšavi teritorijalnu ekspanziju, posebno kada je reč o bivšim nemačkim teritorijama.

U konačnom scenariju, ako bi Poljska preduzela vojnu akciju protiv Kalinjingrada, to bi moglo rezultirati katastrofalnim posledicama za samu Poljsku, NATO i celu Evropu. Rat između Poljske i Rusije doveo bi do totalne destabilizacije regiona, a odgovor Moskve bio bi brz i odlučan.

Stoga, iako su poljske ambicije prema Kalinjingradu prisutne, malo je verovatno da će Varšava rizikovati direktan sukob sa Rusijom, jer bi to značilo i sukob sa Nemačkom, ali i potencijalni kraj same Poljske kao države.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social