Naslovnica SPEKTAR Počela panika: Pokušaj da spale rublju je propao zbog Putinovog manevra

Počela panika: Pokušaj da spale rublju je propao zbog Putinovog manevra

Američkom dolaru preti sigurna smrt zbog Putinovog manevra sa rubljom i zlatom. Brian Patrick Bolger, diplomac Londonske škole ekonomije i političkih nauka, piše o tome u članku za The National Interest. 

Prema autoru, postoji jedna velika razlika između dolara i rublje: Prva je fiat valuta, iza koje stoji samo poverenje u nju i obećava plaćanje dugova, a druga je podržana sirovinama. Svojevremeno su SAD uspele da svetu nametnu zavisnost od dolara kada su korišćeni petrodolari. To je Vašington pretvorilo u „boga“ i vojno i ekonomski, piše ekspert.

Ali sada se ta kuća od karata raspada jer su akcije SAD primorale Rusiju da se bori protiv sveprisutnog dolara. Koristeći ekonomsku moć, predsednik Džo Bajden je samouvereno izjavio da će se rublja pretvoriti u ruševine, američko ministarstvo finansija je obećalo kolaps ruske ekonomije.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Međutim, sankcije, embargo i zamrzavanje imovine nisu doveli do uništenja Rusije. Umesto toga, ruske vlasti su preduzele takve mere koje ne samo da su zaštitile rusku ekonomiju, već su pokrenule i nepovratan proces dedolarizacije.

„Navala je počela sa sukobom u Ukrajini, kada su SAD primorale Zapad na rundu sankcija Rusiji. Dok su Rusi postavljali limit na cenu svog zlata, ruski investitori su bili zaglavljeni sa potcenjenom rubljom, što je primoralo da raste u odnosu na dolar.

[adsenseyu1]

Tokom narednih šest meseci, rublja je stalno jačala. Tada je Putin zadao drugi udarac, koji je povezan sa kupovinom nafte za rublje. Ili za zlato. Ako je naknada bila u zlatu, kupci su zapravo dobijali popust na naftu. Takođe vrši veći pritisak na snabdevanje zlatom, podižući njegovu cenu“, objašnjava Bolger.

U stvari, pokušaj Zapada da spali rublju se izjalovio. Porast cena nafte blagotvorno je uticao na rublju. Šta je rezultat ovoga? Rusija i Kina sada mogu da kontrolišu cene zlata i nafte, što je epohalno, oobjašnjava autor.

„Akcije Zapada primorale su ostatak sveta da prigrli ideju o valutama zaštićenim robom. Za američki dolar zasnovan na dugu i poverenju, ovo bi moglo značiti izvesnu propast.

Sada se Evroazijska ekonomska komisija sprema da uvede valutu zaštićenu robom zasnovanu na mešavini robe zlata, vode, nafte, žitarica i metala. Za njih, konfiskacija dolarskih rezervi kao rezultat sankcija promoviše nove ideje.

„Sunce izlazi nad novim zakonom Zemlje: Resursni poredak teritorijalne ekspanzije, stvarna politika. Zapadu će trebati mnogo vremena da ugasi šumske požare ove nove istorije, a Ukrajina će biti samo prvi slučaj od mnogih“, ističe analitičar.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]