Naslovnica U FOKUSU Papa Franja u kritičnom stanju nakon pogoršanja zdravlja, saopštio je Vatikan

Papa Franja u kritičnom stanju nakon pogoršanja zdravlja, saopštio je Vatikan

Vatikan je u subotu saopštio da je zdravstveno stanje pape Franje značajno pogoršano tokom prethodna 24 sata i da je po prvi put opisano kao „kritično“.

Ova vest dolazi nakon što je pontifeks primljen u rimsku bolnicu Gemelli 14. februara, gde mu je dijagnostikovana upala oba plućna krila – dvostruka pneumonija.

Pogoršanje zdravstvenog stanja i ozbiljni simptomi

Prema zvaničnom saopštenju Vatikana, zdravstveni problemi 88-godišnjeg pape Franje eskalirali su u subotu ujutru kada je pretrpeo „produženu respiratornu krizu sličnu astmi“, zbog čega je bilo neophodno primeniti terapiju „visokim protokom kiseonika“.

Osim poteškoća sa disanjem, lekari su ustanovili i nisku vrednost trombocita u krvi, što je povezano sa anemijom, zbog čega su mu bile neophodne transfuzije krvi.

„Njegova Svetost je i dalje u kritičnom stanju“, stoji u saopštenju Vatikana. „Papa nije van životne opasnosti. Trenutno se prognoza njegovog oporavka smatra neizvesnom.“

Iako ostaje svestan i proveo je dan sedeći u stolici, izveštaj naglašava da papa sada oseća veće tegobe nego prethodnog dana. Ovakvo naglo pogoršanje dodatno zabrinjava njegove lekare, koji pažljivo prate svaki aspekt njegovog zdravstvenog stanja.

Prema rečima stručnjaka iz SAD, koji su analizirali izjave iz Vatikana, transfuzije krvi se najverovatnije koriste kako bi se povećao nivo crvenih krvnih zrnaca i trombocita, neophodnih za zgrušavanje krvi i sprečavanje unutrašnjeg krvarenja.

Zabrinutost lekara i rizik od sepse

Lekari iz bolnice Gemelli upozorili su da se stanje pape Franje mora pomno pratiti, jer je zbog svojih godina i generalne fizičke slabosti u izuzetno ranjivom položaju.

Dr. Serđo Alfijeri, jedan od vodećih lekara u timu koji brine o papi, upozorio je na ozbiljan rizik od razvoja sepse – potencijalno smrtonosne infekcije koja nastaje kada bakterije iz plućne infekcije prodru u krvotok. „Ako se upala proširi kroz telo i dođe do sepse, to može biti izuzetno teško za njegov organizam da se izbori sa time“, rekao je Alfijeri u petak.

Papa Franja je već godinama u sve lošijem zdravstvenom stanju, a posebno je podložan respiratornim infekcijama, s obzirom na to da mu je u mladosti zbog pleuritisa uklonjen deo jednog plućnog krila.

Dvostruka pneumonija predstavlja posebno opasnu infekciju, jer istovremeno zahvata oba plućna krila, uzrokujući ozbiljnu upalu, ožiljavanje tkiva i otežano disanje. Vatikan je naglasio da je u pitanju „složena infekcija“, izazvana kombinacijom više mikroorganizama, što dodatno komplikuje terapiju.

Papa ponovo propušta javne molitve – ne pamti se ovakav presedan

Zbog ozbiljnosti njegovog stanja, Vatikan je ranije u subotu najavio da papa neće predvoditi tradicionalnu nedeljnu molitvu Angelus sa okupljenim vernicima na Trgu Svetog Petra.

Ovo je drugi uzastopni put da papa Franja ne može da se obrati javnosti u nedeljnoj molitvi, što je prvi takav slučaj od početka njegovog pontifikata 2013. godine.

Pre toga, čak i nakon teških operacija, papa Franja je uspevao da održi Angelus molitvu – 2021. godine, nakon operacije creva, vratio se vođenju molitve već posle jedne sedmice, dok je 2023. preskočio samo jedno nedeljno obraćanje zbog druge operacije.

Ovakav razvoj događaja pokazuje da je njegovo trenutno zdravstveno stanje ozbiljnije nego prethodnih godina i da bi se, u slučaju daljeg pogoršanja, moglo postaviti pitanje njegove sposobnosti da i dalje obavlja papinsku službu.

Zdravstvena istorija pape Franje – niz problema u poslednjim godinama

Papa Franja se poslednjih godina više puta suočavao sa zdravstvenim problemima. Osim već pomenute operacije creva 2021. godine, često se žalio na hronične bolove u kolenu, zbog kojih se u poslednje vreme u javnosti pojavljivao uglavnom u invalidskim kolicima.

Takođe, nekoliko puta je imao respiratorne infekcije, a u martu 2023. bio je hospitalizovan zbog bronhitisa.

Njegova ranjivost na respiratorne bolesti potiče iz mladosti, kada je preživeo ozbiljnu upalu pluća i kao posledicu imao hirurški odstranjen deo jednog plućnog krila. Upravo taj faktor sada dodatno otežava njegovo stanje, jer mu pluća imaju smanjenu funkcionalnost u borbi protiv teških infekcija.

Mogući ishodi i šta sledi?

Iako Vatikan nije dao konkretne informacije o mogućem ishodu, naglašeno je da je papa Franja i dalje u kritičnom stanju i da lekarski tim prati svaki aspekt njegovog zdravlja.

Jedna od najvećih briga je dalji razvoj infekcije i mogućnost da ona pređe u sepsu, što bi značajno ugrozilo njegov život. Osim toga, anemija i nizak nivo trombocita dodatno komplikuju njegov oporavak, jer njegov organizam već pokazuje znakove iscrpljenosti u borbi sa bolešću.

U slučaju da se njegovo stanje ne poboljša u narednim danima, unutar Vatikana bi moglo početi razmatranje scenarija za eventualnu abdikaciju pape Franje, čime bi on postao drugi papa u savremenoj istoriji koji bi se povukao sa funkcije zbog zdravstvenih razloga, nakon pape Benedikta XVI.

U međuvremenu, katolici širom sveta upućuju molitve za ozdravljenje pape, dok zdravstveni tim u bolnici Gemelli nastavlja da pruža sve neophodne medicinske mere kako bi stabilizovao njegovo stanje.

S obzirom na kompleksnost infekcije, naredni dani bi mogli biti ključni za dalji tok njegovog oporavka.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social