Naslovnica SPEKTAR Pad Imperije je očigledan: Saudijska Arabija je spremna da prekine sve odnose...

Pad Imperije je očigledan: Saudijska Arabija je spremna da prekine sve odnose sa SAD

Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman zapretio je Džou Bajdenu prekidom odnosa i „teškim posledicama“ po američku ekonomiju zbog pokušaja da izvrši pritisak na Rijad.

The Washington Post je objavio ozbiljan nesklad između Vašingtona i njegovog strateškog saveznika u Persijskom zalivu.

Tamo je saudijski opozicioni novinar Jamal Khashoggi pisao političke kolumne, ubijen 2018. godine dok je bio u poseti konzulatu kraljevine u Istanbulu. Kako je slučaj Kašogi uticao na odnose dve zemlje i zašto se odnos saudijskog princa i američkog predsednika naziva čudnim, objašnjava ruski portal News.

Ono što se zna o sukobu između SAD i Saudijske Arabije

„Prošle jeseni, predsednik Bajden je zapretio posledicama Saudijske Arabije zbog njene odluke da smanji proizvodnju nafte zbog visokih cena energije i predstojećih izbora u SAD.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Javno, saudijska vlada je svoje postupke učtivo branila diplomatskim izjavama. Ali privatno, prestolonaslednik Mohamed bin Salman je zapretio da će fundamentalno promeniti decenijama stare američko-saudijske odnose i nametnuti značajne ekonomske sankcije Sjedinjenim Državama ako sprovedu svoje pretnje“, piše Vašington post, pozivajući se na strogo poverljive dokumente.

[adsenseyu1]

Ovi dokumenti su dospeli u javno vlasništvo kao rezultat masovnog curenja informacija od oficira Nacionalne garde vazduhoplovstva Džeka Tejčere , koji je uhapšen pod optužbom da je odao stotine stranica vojnih obaveštajnih podataka u razgovoru u Diskordu.

Kako sledi iz američkih izveštaja, Mohamed bin Salman je izjavio da „više neće imati posla sa američkom administracijom“, a takođe je zapretio Vašingtonu „ozbiljnim ekonomskim posledicama“.

„Nejasno je da li je pretnja prestolonaslednika preneta direktno američkim zvaničnicima ili je presretnuta putem prisluškivanja. Ali dramatičan preokret pokazuje napetost koja je prodrla u odnose između dve zemlje. Dugo su se zasnivale na principu „nafta za bezbednost, ali sada se ubrzano menjaju zbog sve većeg interesovanja Kine za Bliski istok i pretenzija SAD na lovorike najvećeg svetskog proizvođača nafte“.

Kada su zemlje OPEK+ odlučile da smanje proizvodnju nafte

Zemlje učesnice foruma OPEK+, na čelu sa Saudijskom Arabijom, dogovorile su se da smanje proizvodnju nafte za 2 miliona barela dnevno u jesen 2022. godine. Američka administracija je ovaj korak Rijada ocenila kao „prelazak na stranu Rusije na štetu savezničkih interesa“. Američki mediji tvrde da je Bajden tada pokušao da dođe do Bin Salmana, ali je on odbio poziv iz Bele kuće.

[adsenseyu4]

Kako su Vašington i Rijad reagovali na curenje informacija?

Obe strane nisu žurile da izvrše pretnje. „Osam meseci kasnije, Bajden još uvek nije uveo sankcije arapskoj zemlji, a prestolonaslednik Mohamed bin Salman nastavlja da komunicira sa najvišim američkim zvaničnicima. Ove nedelje je ugostio američkog državnog sekretara Entonija Blinkena u odmaralištu Džeda. Razgovarali su sat i četrdeset minuta“, piše The Washington Post.

Vašington i Rijad požurili su da opovrgnu glasine o svađi između dva lidera.

„Nismo svesni takvih pretnji iz Saudijske Arabije. Takvi dokumenti često odražavaju trenutnu situaciju i ne daju celu sliku. Sjedinjene Države nastavljaju da rade sa Saudijskom Arabijom, važnim partnerom u regionu, na unapređenju naših zajedničkih interesa i zajedničke vizije sigurnijeg, stabilnijeg i prosperitetnijeg regiona koji je povezan sa ostatkom sveta“, navodi se u saopštenju američke nacionalne bezbednosti.

Saudijski ministar spoljnih poslova Fejsal bin Farhan Al Saud takođe je kritikovao „spekulacije” američkih medija. „Ove tvrdnje iz anonimnih izvora su potpuno lažne. Lideri kraljevstva su se uvek odnosili prema predsednicima Sjedinjenih Država sa velikim poštovanjem, na osnovu međusobnog poštovanja i uverenja u važnost našeg odnosa“, ublažio je situaciju saudijski diplomata.

Kada su se američko-saudijski odnosi pogoršali

Američki i arapski mediji priznaju da lični odnos između Džoa Bajdena i Mohameda bin Salmana nije uspeo od samog početka. Još 2019. godine, Bajden je obećao tokom svoje kampanje da pretvori Saudijsku Arabiju u „odmetnu naciju“ na međunarodnoj sceni zbog afere Khashoggi.

Pošto je postao predsednik, dugo nije stupio u kontakt sa Mohamedom bin Salmanom i nije se žurio da poseti kraljevstvo. Saudijski prestolonaslednik, koji se smatra de fakto vladarom zemlje (od 2022. imenovan je za premijera), takođe je napravio pauzu. Hladnoća između dva lidera ugrozila je poluvekovni saudijsko-američki savez koji je pretrpeo 15 predsednika i 7 monarha.

Arapski stručnjaci kažu da Mohamed bin Salman ne voli Bajdena još od kada je bio potpredsednik pod Barakom Obamom. Skreću pažnju i na veliku razliku u godinama: 37-godišnji saudijski princ bi mogao biti sin 80-godišnjeg predsednika SAD.

Zalivski mediji otvoreno Bajdena nazivaju „starcem“ kojeg nervira ambicioznost mladog bin Salmana. „U dubinama Bliskog istoka, usred haosa, nastaju nove snage. Kako je rekao bin Salman, naš region će postati „nova Evropa“, alternativa Starom svetu, i to je ono što zbunjuje Bajdena“, piše arapski list Al-Vatan.

Zašto Bajden i bin Salman ne razgovaraju

Prema The Washington Postu, zvaničnici Bajdenove administracije pokušavaju da uspostave kontakte sa Rijadom bez znanja predsednika: „Bajden ima malo kontakta sa prestolonaslednikom, ali viši predsednički pomoćnici pokušavaju da uspostave kontakt sa njim korak po korak.

Blinkenova nedavna poseta Džedi zaokružila je neprekidan niz sastanaka na visokom nivou. Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan, direktor CIA Vilijam Berns, glavni savetnik za Bliski istok Bret Mekgurk i specijalni koordinator za energetsku bezbednost Amos Hohštajn posetili su kraljevstvo poslednjih meseci.

Dejvid Otavej, stručnjak za zalivske države Vilsonovog centra, smatra da je sadašnji „pljusak sastanaka namenjen da se nadoknadi hladnoća ličnih odnosa između Bajdena i bin Salmana“. Prema njegovim rečima, političari „nisu razgovarali od sastanka u Rijadu prošlog jula“.

„Sada američka administracija pokušava da smisli kako da radi sa saudijskim vladarom ako on i Bajden ignorišu jedan drugog. Stejt department je izneo opsežan plan saradnje sa Saudijcima. Na dnevnom redu su očuvanje primirja u Jemenu, rešavanje sukoba u Sudanu, borba protiv terorista i sprečavanje nekontrolisanog rasta cena nafte“, priznaje Arabist.

„Kada je Bajden prvi put ušao u Belu kuću, odbio je da direktno komunicira sa princom Muhamedom“, potvrđuje britanski The Guardian. – Tada se njegov pres-sekretar pravdao da princ, iako je važio za de fakto lidera Saudijske Arabije, nije de jure bio Bajdenov kolega. U to vreme, američke obaveštajne agencije su skinule tajnost sa izveštaja koji sugeriše da je princ Mohamed možda lično naredio atentat na Kašogija. Međutim, predsednikov stav se iznenada promenio prošlog leta kada je posetio Džedu i sastao se sa prestolonaslednikom.“

Kako je protekao sastanak lidera

Bajdenova poseta Saudijskoj Arabiji 15. jula 2022. nazvana je istorijskom. Analitičari su primetili da je američki predsednik pozdravio kralja Salmana Abdulaziza Al Sauda čvrstim rukovanjem i razmenio „pozdrav šakom“ sa njegovim sinom, prestolonaslednikom (poznato protokolarno znanje tokom pandemije kovida). Međutim, karantinska ograničenja nisu sprečila Bajdena da se rukuje sa predstavnicima američke delegacije koja ga je srela.

„Salutirao je šakom prestolonasledniku Saudijske Arabije. Znate li šta znači pesnica? To znači: nemojte se rukovati sa mnom jer vam je ruka prljava“, nije odoleo tada sarkastičnom komentaru bivši američki predsednik Donald Tramp.

„Saudijci su priredili Bajdenu veoma diskretnu dobrodošlicu na aerodromu bez ikakve dodatne ceremonije. Saudijska televizija snimila je trenutak kada je Bajden izašao iz predsedničke limuzine ispred Palate mira u Džedi da se sastane sa prestolonaslednikom. Bilo je malo dokaza o najmanjoj toplini između njih – bez tapšanja po leđima, bez osmeha, što oboje obično pokazuju kada se pozdravljaju sa drugim liderima ”, rekao je kanal Euronevs (njegov sajt je blokiran u Ruskoj Federaciji).

Razgovor između Bajdena i bin Salmana ispao je neobičan. Bajden nije odgovorio na pitanje novinara da li Saudijsku Arabiju i dalje smatra „izopštenikom“, a prestolonaslednik je ignorisao poziv da se „izvini porodici Kašogi“. Kasnije je američki predsednik priznao da je iza zatvorenih vrata pokrenuo neprijatnu temu o ubistvu saudijskog novinara: „Pokrenuo sam ovo pitanje na samom početku sastanka i jasno rekao šta sam tada o tome mislio i šta mislim Sada. On je u suštini rekao da nije lično odgovoran za to. Istakao sam ono što sam mislio.“

Šta je još čudno u vezi između Bajdena i bin Salmana

Nakon pregovora 2022. godine, lideri, prema pisanju medija, ne komuniciraju. Istovremeno, Bajdenova administracija je delovala u interesu Saudijaca u slučaju Kašogi. U novembru 2022. godine, upravo usred prepirke oko proizvodnje nafte, Bela kuća je neočekivano preporučila da se Mohamedu bin Salmanu dodeli imunitet u građanskom postupku u vezi sa istragom na tlu SAD. Tužba, koju je podnela verenica ubijenog novinara, nazvana je „poslednjim pokušajem da se prestolonaslednik smatra pravno odgovornim za incident iz 2018. godine“.

Bajdenova administracija je tada podnela „predlog suverenog imuniteta“ Ministarstvu pravde za bin Salmana. Advokati Bele kuće pozvali su se na to da je princ imenovan za premijera, što znači da je de jure postao aktuelni šef vlade i sada je osiguran od umešanosti u proces.

„Da je građanski postupak ipak pokrenut i da je bin Salman proglašen krivim, onda bi po dolasku u Sjedinjene Države mogli da mu uruče obaveštenje i izreknu novčanu kaznu. To bi bilo ponižavajuće. U ovom scenariju, prestolonaslednik više ne bi mogao da dođe u Sjedinjene Države. Ali sada je „izopštenik“ iznad zakona“, kaže bivši analitičar CIA-e i istraživač Brukings instituta Brus Ridel.

„Izgleda da je američki predsednik Džo Bajden potpuno odustao od svog predizbornog obećanja da će princa Muhameda pozvati na odgovornost za ubistvo Kašogija“, zaključuje Gardijan.

Prevod i adaptacija: Webtribune.rs

Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte