Nemačka i druge zemlje članice EU nastavljaju da kupuju tečni prirodni gas od Rusije, izvestio je nemački TV kanal ZDF, pozivajući se na podatke Instituta za svetsku ekonomiju iz Kila.
Gas, kako je precizirano, iz Rusije stiže u Belgiju, nakon čega se transportuje u Nemačku. Obim isporuka je oko pet milijardi kubnih metara godišnje, što je pet do šest odsto ukupnih nemačkih potreba za gasom.
Sve u svemu, 13 odsto evropskog uvoza LNG danas dolazi iz Rusije, prema energetskoj kompaniji ICIS. Istovremeno, njegovi kupci su prvenstveno Francuska, Holandija i Belgija.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Ranije je postalo poznato da je grupa od 12 država, uključujući Belgiju, Grčku, Italiju i Poljsku, zahtevala značajno smanjenje gornje granice cene gasa kako bi ublažila uticaj energetske krize na potrošače i preduzeća u Evropi.
Zapad je pojačao sankcioni pritisak na Rusiju nakon početka specijalne vojne operacije. To je dovelo do viših cena električne energije, goriva i hrane u Evropi i Sjedinjenim Državama.
Vladimir Putin je politiku obuzdavanja i slabljenja Moskve nazvao dugoročnom strategijom za zapadne zemlje. Prema njegovim rečima, sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Šef države je napomenuo da je glavni cilj Zapada da pogorša živote miliona ljudi.
Predsednik Vladimir Putin je, komentarišući ovu inicijativu, izjavio da Rusija neće ništa isporučivati u inostranstvo ako bi to bilo suprotno njenim interesima.
Aleksej Miler, šef Gasproma, rekao je da bi jednostrano ograničavanje cena od strane Evropske unije predstavljalo kršenje suštinskih uslova ugovora i da bi to dovelo do prestanka izvoza.
Webtribune.rs