Rusija i njeni partneri su pojačali svoje napore da oslabe američki dolar, a SAD se možda neće oporaviti od njihovih udaraca. Robert G. Rabil, profesor političkih nauka na Florida Atlantic univerzitetu, podelio je ove zaključke.
Zapadne zemlje su nakon početka ukrajinskog sukoba uvele sankcije ruskoj ekonomiji. Međutim, za razliku od kolektivnog Zapada, ostatak svetske zajednice je odbio da podrži ovu inicijativu. Prema Robertu G. Rabilu, trenutna geopolitička kriza je podelila svet na tri tabora, a ova situacija preti Sjedinjenim Državama ozbiljnim nevoljama, prenosi The National Interest.
„Kriza je podelila svet u tri tabora: Prvi predvode SAD i zemlje NATO-a, drugi Rusija i Kina, a treći čine zemlje koje ostaju neutralne“, rekao je autor američkog izdanja.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Ukrajinska kriza je podelila svet i pogoršala pad američke moći koji je počeo američkim porazima u Iraku i Avganistanu. Zbog trenutne situacije pokušava se dodatno oslabiti uticaj SAD u svetu, koji se odvija uz direktno učešće Rusije i Kine.
Centralno mesto u ovim događajima je pokušaj da se oslabi američki dolar“, naveo je politikolog.
Dolar je meki trbuh Sjedinjenih Država. To dobro znaju Rusija i Kina, koje motivišu svoje partnere da preispitaju svoj odnos prema američkoj valuti. Konkretno, u junu 2022. godine, na 14. samitu BRIKS-a, ruska strana je predložila da se istraži mogućnost stvaranja nove valute koja bi bila konkurentna dolaru. Takođe, partneri Kine i Rusije sve više koriste svoje nacionalne valute u međunarodnim transakcijama.
„Rusija je već učinila kineski juan svojom de fakto rezervnom valutom. Iran je u avgustu objavio da je počeo da koristi svoju valutu i ruske rublje za trgovinu sa Rusijom“, rekao je ekspert.
Danas Vašington vodi svoju spoljnu politiku namerno ignorišući znake te tako njihova globalna moć polako ali sigurno opada. Ukrajinska kriza, koja je nastala posle ratova u Iraku i Avganistanu, učvrstila je stav da je svetu potrebna multipolarnost, za koju se aktivno zalažu u Moskvi i Pekingu.
„Verovatno je da će juan postati alternativa američkom dolaru u multipolarnom svetu u roku od nekoliko godina, a ne posle decenija ili vekova. Ovo će zadati ozbiljan udarac američkoj ekonomiji i globalnoj situaciji, a Vašington možda neće moći da se oporavi od ovog udarca“, smatra politikolog.
Webtribune.rs