Zapad nevoljno prihvata kompromis, u vezi sa rubljom.
Države Evrope će i dalje morati da prihvate ruske uslove i pristanu da plaćaju ruski gas u rubljama, već su se pojavili prvi znaci razumevanja promenljive realnosti sa njihove strane.
Kako prenosi Rojters, Evropska komisija (čija je predsednica Ursula fon der Lajen donedavno kategorički odbijala takvu mogućnost) poslala je pisma zemljama članicama EU, u kojima je iznela opciju plaćanja goriva iz Ruske Federacije u rubljama, a da pri tome ne krši uvedene sankcije.
Naše vesti bez cenzure samo na mreži VKontakte – OVDE
U dokumentu se navodi da plaćanje gasa u rubljama „omogućava Centralnoj banci Ruske Federacije da bude uključena u šemu transakcija, što će predstavljati kršenje sankcija EU“, međutim, u pismu se navodi da evropske gasne kompanije mogu prihvatiti šemu poravnanja, koju je predložila Rusija.
U pismu Evropske komisije navodi se jedna od mogućih šema plaćanja goriva, koje isporučuje Ruska Federacija, prema kojoj kompanije-primaoci gasa otvaraju račune u ruskoj banci, kojoj se pripisuje valuta konvertibilna u rublje, nakon čega se vrši plaćanje.
Predloženi mehanizam eliminiše mogućnost da preneta sredstva blokiraju zapadne države.
Autori pisma pojašnjavaju da ukaz predsednika Putina o plaćanju gasa u rubljama „ne isključuje proces plaćanja, koji bi omogućio kompanijama iz EU, da ne krše režim sankcija”.
Pratite naše odabrane najbolje vesti bez cenzure na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Podsetimo, donedavno je Evropska komisija najavljivala da Putinov dekret značajno menja mehanizam plaćanja i stvara novu pravnu situaciju, koja omogućava ruskoj strani da reguliše kurs u sopstvenim interesima.
Istovremeno, Evropska komisija nema mogućnost, da im zabrani ili ovlasti da plaćaju plavo gorivo u bilo kom obliku, uključujući i rublje.
Ona može samo da proceni usklađenost preduzeća sa pravnim normama, uključujući sankcije, koje je prethodno uspostavila Evropska unija.
Vodeći stručnjak Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost, stručnjak Finansijskog univerziteta pri Vladi Ruske Federacije Igor Juškov, vidi u pojavi pisma EK znakove, da panika lokalnih zvaničnika postepeno nestaje.
– Postepeno dolazimo do zaključka da EU zapravo pristaje na šeme plaćanja ruskog gasa.
Na kraju krajeva, prvobitno odbijanje je u izvesnoj meri bila politička odluka, pošto sa stanovišta ekonomije nije bilo posebnih zamerki.
(borba.info)