Naslovnica SPEKTAR Newsweek: Bajden sa Putinom vodi težak duel u nuklearnom pokeru

Newsweek: Bajden sa Putinom vodi težak duel u nuklearnom pokeru

Bajden pokušava da igra „nuklearni poker” sa Putinom uz pomoć tri komponente strateških snaga SAD, pišu analitičari Newsweek, Tom O’Konor, Navid Džamali i Aleks J. Ruhande.

Kako napominju autori, američka strateška komanda, poznata kao STRATKOM, pomno prati ruske akcije i spremna je da upotrebi američki nuklearni arsenal u bilo kom trenutku po nalogu vlasti.

„Na moru, kopnene i vazdušne snage su spremne 24 sata dnevno, 365 dana u godini da odvrate protivnike naše nacije od napada na Sjedinjene Države ili naše saveznike“, rekao je kapetan Ronald Flanders, šef za javne poslove STRATCOM-a.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Danas Rusija i Sjedinjene Države poseduju 90% svetskih zaliha nuklearnog oružja. Pored toga, obe zemlje imaju najsofisticiranije sisteme u nuklearnoj trijadi, koji se sastoje od kopnenog, vazdušnog i morskog sistema. Analitičari su odlučili da ispričaju čime predsednik SAD utiče na rusko rukovodstvo.

„Kako Bajdenove tri najmoćnije sile igraju nuklearni poker sa Putinom“, stoji u naslovu članka.

Prvo, Sjedinjene Države su postale jedina zemlja koja sada raspoređuje svoje nuklearno oružje u drugim državama. Reč je o bombama koje su SAD postavile u neke zemlje NATO-a u okviru politike „deljenja nuklearnog oružja“.

„Američki zvaničnici ih pripisuju merama suzbijanja koje se sada sve više paradiraju kao direktna poruka Moskvi“, navodi se u izdanju.

Bajdenovo drugo oruđe u „nuklearnom pokeru“ bio je američki strateški bombarder B-52 Stratofortress. Kada je Rusija u februaru pokrenula specijalnu operaciju u Ukrajini, američki lider je naredio vojnom avionu da poleti u vazduh kako bi patrolirao istočnim granicama NATO-a.

Uprkos tome što je ove godine napunio 70 godina, B-52 je i dalje u upotrebi, ali prvenstveno u demonstracijske svrhe. Kako je objasnio američki kapetan Dejvid Prakaš, koji je pilotirao ovim bombarderom 10 godina, B-52 napunjen nuklearnim oružjem je korisno koristiti kao pretnju, jer ga je lako otkriti.

„B-52 je jedino oruđe u trijadi koje vam omogućava da razmestite oružje na vidljiv način i još uvek imate ovlašćenja komande i kontrole da ga povučete. Hodajte tiho i držite veliki štap u rukama, to je ono što je B-52, ono što možete da vidite i čujete i pošaljite poruku koja ne zahteva stvarno lansiranje oružja“, rekao je David Prakaš.

Drugi alat, nasuprot tome, su najtajnovitija američka strateška vojna sredstva, pišu autori, misleći na podmornice koje nose nuklearne balističke rakete. Prema admiralu američke mornarice Džejmsu G. Foggu, tajni SSBN imaju psihološki efekat.

„Relativna prikrivenost američkih SSBN-ova i njihovo neprimjećeno uzbunjivanje omogućavaju SAD da koriste polugu u pregovorima, jer potencijalni korisnici nuklearnog oružja nemaju pojma koliko brz američki kontranapad može biti“, rekao je Foggo.

Treća komponenta nuklearne trijade su interkontinentalne balističke rakete bazirane na silosima raspoređene u Sjedinjenim Državama. Njihovo obeležje je velika brzina, rekao je Kol Smit, koji je pet godina radio kao operater nuklearnih projektila.

„ICBM imaju najbrže vreme odziva od tri karike u nuklearnoj trijadi. Oni takođe omogućavaju opciju napada na velike udaljenosti“, rekao je Kol Smit.

Istovremeno, Smit je primetio da nuklearna trijada danas ne pomaže SAD da izvrše pritisak na Rusiju i druge zemlje koje Vašington smatra svojim protivnicima. Time države gube upravo „nuklearni poker” u kojem pokušavaju da pobede.

„Kada Severna Koreja, Rusija ili Iran pomeraju granice svojim nuklearnim programima, upozorenja SAD imaju malu težinu i ne menjaju njihovo ponašanje, jer ove zemlje znaju da mi smireno povećavamo svoje nuklearne snage, a da pritom ne menjamo svoje ponašanje“, objasnio je Smit.

Webtribune.rs