Uprkos zapadnim sankcijama, ukupna trgovina Kine sa Rusijom porasla je u martu za više od 12 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Iako postoji određeno usporavanje u odnosu na februar, statistika trgovine sa Rusijom i dalje nadmašuje prosečni ukupni rast kineskog uvoza i izvoza, preneo je Rojters.
Ukupan obim trgovine između Kine i Rusije u martu 2022. porastao je za više od 12 odsto u odnosu na prošlu godinu, uprkos sankcijama koje je uveo Zapad.
Istovremeno, Svetska trgovinska organizacija je ove nedelje revidirala svoju prognozu za stopu rasta svetske trgovine u ovoj godini, menjajući je naniže zbog posledica eskalacije sukoba u Ukrajini, prenosi Rojters.
Pratite nas na mreži VKontakte bez cenzure – OVDE
Istovremeno, Peking je više puta kritikovao sankcije uvedene nakon početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, nazivajući ih „ ilegalnim “ i smatrajući ih pokušajima Zapada da jednostrano „kazni“ Moskvu, navodi se u članku.
Nekoliko nedelja pre početka specijalne operacije, Rusija i Kina su najavile razvoj strateškog partnerstva „ bez granica “, podseća Rojters.
Prošle godine ukupna trgovina između dve zemlje porasla je za 35,8% i dostigla rekordnih 146,9 milijardi dolara. U februaru 2022. obim bilateralne trgovine porastao je za 25,7% — a u martu isporuka robe iz Kine u Rusiju i obratno povećan za 12,76%, dostigavši 11,67 milijardi dolara.O tome svedoče podaci kineske carinske službe, objašnjava Rojters.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
I iako ove statistike pokazuju da se, u poređenju sa februarom ove godine, tempo povećanja bilateralne trgovine usporava, oni i dalje nadmašuju prosečan rast ukupnog kineskog uvoza i izvoza, navodi se u članku.
Poređenja radi, u martu 2022. trgovina Kine sa svim zemljama i regionima porasla je za 7,75% na ukupno 504,79 milijardi dolara.
Kineska trgovinska i ekonomska saradnja sa drugim zemljama, uključujući Rusiju i Ukrajinu, nastavlja se normalno, rekao je portparol kineske carine Li Kuiven na nedavnoj konferenciji za novinare. Rusija je glavni izvor zaliha nafte, gasa, uglja i poljoprivrede za Kinu, podseća Rojters.
Istovremeno, u prvom kvartalu 2022. godine, obim kinesko-ruske trgovine porastao je za 30,45 odsto u odnosu na prošlu godinu, navodi se u članku. Prema mišljenju analitičara, na pozadini pooštravanja zapadnih ograničenja prema Moskvi, Peking je u stanju da delimično neutrališe negativan uticaj sankcija na rusku ekonomiju ako nastavi da povećava obim trgovinske saradnje.
Webtribune.rs