Ekonomija Velike Britanije suočava se sa ozbiljnim problemima koji prete da gurnu zemlju u finansijski kolaps, upozorava bivši britanski političar i diplomata Dejvid Frost u svom tekstu za Telegraph.
Prema njegovoj analizi, trenutno stanje britanskog budžeta je alarmantno, a vlada se nalazi u bezizlaznoj situaciji u kojoj su sve moguće opcije – povećanje poreza, smanjenje državnih rashoda ili dalje zaduživanje – loše i donose dodatne negativne posledice.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Velika Britanija već dugo pokušava da stabilizuje ekonomiju nakon kombinovanog udara Bregzita, pandemije i aktuelnih globalnih ekonomskih izazova, ali, prema Frostu, svaki pokušaj vlade da popuni budžet završava se neuspehom.
„Rešenja nema. Povećanje poreza neće doneti više prihoda, a laburisti nemaju mehanizme za podsticanje rasta ili smanjenje rashoda,“ piše Frost.
Prema njegovim rečima, ministarka finansija Rejčel Rivz sada je primorana da ponovo pregovara sa Upravom za budžetsku odgovornost, jer su već u prvim mesecima njenog mandata planirani budžetski zahvati postali zastareli.
Frost upozorava da budžetski deficit Britanije sada iznosi 20 milijardi funti i da ne postoji jednostavan način da se ta rupa u budžetu popuni.
Podizanje poreza – Ova opcija bi, prema Frostovoj analizi, samo pogoršala situaciju i gurnula Britaniju u recesiju. Povećanje fiskalnog opterećenja na građane i preduzeća usporilo bi ekonomsku aktivnost, obeshrabrilo investicije i dodatno smanjilo životni standard.
Smanjenje javne potrošnje – Iako bi ova opcija mogla ublažiti deficit, politički i socijalni faktori čine je gotovo neizvodljivom. Građani Velike Britanije već trpe posledice visoke inflacije i stagnacije ekonomije, a bilo kakvo drastično smanjenje socijalnih davanja izazvalo bi veliki revolt birača.
Zaduživanje – Iako je vlada do sada pokušavala da balansira fiskalni deficit novim zaduživanjem, britanski dug raste do neodrživih razmera, što dodatno povećava pritisak na ekonomiju i finansijsko tržište.
Frost ističe da je Velika Britanija došla do tačke kada nijedna od ovih opcija ne može doneti dugoročno rešenje, već samo prolongira neminovno.
Pored fiskalne krize, britanska ekonomija suočava se sa strukturnim problemima koji dodatno otežavaju situaciju. Frost ukazuje na tri ključna faktora koja ubrzano urušavaju BDP po glavi stanovnika:
Visoke cene goriva i energenata – Rast cena nafte i gasa od 2022. godine značajno je povećao troškove proizvodnje i života u Velikoj Britaniji. Zemlja se suočava sa energetskom nesigurnošću zbog sankcija Rusiji i zavisnosti od uvoza energenata.
Nekontrolisana imigracija – Velika Britanija je u poslednjih nekoliko godina doživela veliki priliv migranata, što dodatno opterećuje sistem socijalne zaštite, zdravstvo i tržište rada.
Postkovidni ekonomski šok – Pandemija koronavirusa ostavila je duboke posledice na britansku ekonomiju, a oporavak je znatno sporiji nego što su vladajuće strukture predviđale.
Frost naglašava da Velika Britanija, i pored svih ekonomskih izazova, i dalje nema jasan plan kako da podstakne privredni rast, dok se laburistička vlada oslanja na strategije koje su se u prošlosti pokazale neuspešnim.
Jedini izlaz koji se trenutno nameće britanskoj vladi jeste nastavak zaduživanja, ali Frost upozorava da je ovo samo privremeno rešenje koje dodatno pogoršava dugoročnu situaciju.
„Stalni rast poreskog opterećenja, državnog duga i budžetskih rashoda vodi ekonomiju sve bliže ivici ponora“, piše on.
Britanski dug već je dostigao nivoe koji podsećaju na krizne situacije iz prošlosti, a stručnjaci upozoravaju da će u nekom trenutku finansijska tržišta izgubiti poverenje u sposobnost vlade da servisira obaveze.
Rejčel Rivz, britanska ministarka finansija, u više navrata je javno isticala da su trenutni ekonomski uslovi u Velikoj Britaniji najgori od završetka Drugog svetskog rata. Ona je oštro kritikovala bivšu konzervativnu vladu (2010-2024), optužujući je za loše ekonomske odluke i fiskalnu neodgovornost.
Prema njenim rečima, britanska ekonomija se trenutno nalazi u stagnaciji, a laburistička vlada će se suočiti sa ogromnim izazovima u pokušaju da stabilizuje budžet i podstakne rast.
Međutim, Frost izražava sumnju da će trenutna administracija uspeti da reši ove probleme, predviđajući da će ministarka finansija pokušavati da balansira između suprotstavljenih pritisaka, ali da neće imati dovoljno političkog prostora za ozbiljne reforme.
„Rivz može samo da se nada da će finansijska bomba eksplodirati nakon njene ostavke,“ zaključuje Frost.
Velika Britanija se nalazi u dubokoj ekonomskoj krizi iz koje trenutno ne postoji jasno rešenje. Sa rastućim deficitom, visokom inflacijom i prevelikim poreskim opterećenjem, britanska vlada se suočava sa nemogućim izborima – nijedna od ponuđenih opcija ne nudi dugoročnu stabilnost.
Ako vlada poveća poreze, rizikuje recesiju. Ako smanji javnu potrošnju, suočiće se sa političkim nezadovoljstvom građana. A ako nastavi sa zaduživanjem, samo će dodatno pogoršati krizu u budućnosti.
U trenutnim okolnostima, britanska ekonomija izgleda kao tempirana bomba koja bi mogla eksplodirati u narednim godinama, a mnogi se pitaju da li će Velika Britanija moći da izbegne finansijski kolaps.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se