Naslovnica U FOKUSU NATO uznemiren, sumnjaju na osvetu: Prekid dva optička komunikaciona kabla ispod Baltičkog...

NATO uznemiren, sumnjaju na osvetu: Prekid dva optička komunikaciona kabla ispod Baltičkog mora rezultat sabotaže

Prekid dva optička komunikaciona kabla ispod Baltičkog mora izazvao je uzbunu i otvorio brojne spekulacije o uzrocima, dok su finske i nemačke vlasti započele istragu o ovom incidentu.

Prema rečima nemačkog ministra odbrane Borisa Pistorijusa, incident je rezultat sabotaže, iako za sada nema dokaza koji bi potvrdili ko stoji iza ovog čina.

Pistorijus je u Briselu izjavio da „niko ne veruje da su ovi kablovi slučajno prekinuti“ i naglasio da je scenario sabotaže najverovatniji.

Finski provajder usluga prenosa podataka Cinia saopštio je da je otkriven „kvar“ na kablu C-Lion1, koji se proteže ispod mora skoro 1.200 kilometara od Helsinkija do nemačkog lučkog grada Rostoka.

Ovaj kabl, pušten u rad 2016. godine, ključna je infrastruktura za prenos podataka između Finske i centralne Evrope.

Prekid kabla izazvao je zabrinutost zbog sigurnosti međunarodnih komunikacija, iako su finske vlasti potvrdile da su preduzete mere kako bi se obezbedile alternativne rute za telekomunikacije i prenose podataka.

Incident je dodatno podstakao sumnje zbog blizine trase kabla gasovodima Severni tok 1 i 2, koji su oštećeni prošle godine u misterioznim eksplozijama.

Ovi gasovodi, koji povezuju Rusiju i Nemačku ispod Baltičkog mora, trenutno ne funkcionišu, a njihovo oštećenje i dalje izaziva kontroverze i teorije o odgovornosti različitih aktera.

U kontekstu ovih događaja, iz kuloara NATO-a nezvanično se čuju sumnje da bi prekid kablova mogao biti rezultat aktivnosti ruskih tajnih službi.

Prema tim tvrdnjama, incident bi mogao predstavljati osvetu Rusije za oštećenje gasovoda Severni tok, za šta Moskva smatra da su odgovorne zapadne zemlje.

Iako za ove optužbe ne postoje dokazi, kuloari u Briselu spekulišu o mogućnosti da je Rusija odlučila da odgovori na prošlogodišnje eksplozije u Baltičkom moru na način koji bi destabilizovao kritičnu infrastrukturu Zapada.

NATO za sada nije zvanično optužio Rusiju, ali nezvanični komentari ukazuju na zabrinutost da bi incident mogao biti deo šire strategije hibridnog ratovanja, kojim bi se ugrozile ključne komunikacione i energetske veze između evropskih zemalja.

Ovakvi incidenti, prema mišljenju analitičara, povećavaju rizik od eskalacije sukoba između Rusije i Zapada, jer dodatno narušavaju poverenje i komplikuju već složene geopolitičke odnose.

Istraga koja je u toku treba da pruži odgovore na pitanja o tome šta je izazvalo kvar i ko stoji iza ovog čina. Tehnički timovi su na terenu i procenjuju oštećenje kabla C-Lion1, dok bezbednosne agencije razmatraju sve mogućnosti, uključujući prirodne uzroke, tehnički kvar ili sabotažu. Ipak, izjava Pistorijusa ukazuje na to da nemački zvaničnici ne veruju u slučajni scenario.

Cinia je saopštila da će efekti kvara zavisiti od nivoa sigurnosnih protokola provajdera, ali je naglasila važnost ovog kabla kao jedine direktne komunikacione veze između Finske i Nemačke.

Finski mediji dodatno naglašavaju geopolitički značaj kabla, s obzirom na to da prolazi u blizini kritične energetske infrastrukture.

Prekid optičkih kablova dodatno osvetljava ranjivost podmorske infrastrukture, koja je ključna za globalnu komunikaciju i ekonomiju.

Eksperti upozoravaju da su podmorski kablovi potencijalne mete sabotaže u modernim konfliktima, jer njihovo oštećenje može izazvati ozbiljne poremećaje u telekomunikacijama i internetu.

Incident takođe ukazuje na rastuće napetosti između Rusije i NATO-a, s obzirom na to da obe strane optužuju jedna drugu za neprijateljske aktivnosti. Dok zvanične istrage ne daju konačne odgovore, spekulacije o mogućim motivima i počiniocima nastavljaju da cirkulišu, dodatno pogoršavajući političku klimu u Evropi.

Iako za sada nema zvaničnih optužbi, prekid kabla C-Lion1 stavlja fokus na bezbednost kritične infrastrukture u vremenu pojačanih geopolitičkih tenzija.

NATO-ova nezvanična sumnja u ulogu ruskih službi otvara novo poglavlje u hibridnom sukobu, dok Finska i Nemačka nastoje da obnove funkcionalnost kabla i osiguraju svoje komunikacione mreže.

Ovaj incident mogao bi poslužiti kao podsetnik na važnost zaštite ključnih resursa od potencijalnih pretnji u budućnosti.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social