Ulazi u zgradu Višeg suda u Novom Sadu od ranog jutra pod blokadom su grupe studenata i pristalica opozicionih pokreta.
Razlog? Produženje pritvora aktivistima Pokreta slobodnih građana i organizacije „Stav“, koji su, prema optužnici, umešani u planiranje aktivnosti usmerenih na podrivanje ustavno-pravnog poretka.
Napetost je rasla iz sata u sat, a situacija je kulminirala kada je intervenisala policija – korišćen je i suzavac.
Demonstranti su se rasporedili ispred svih ulaza u zgradu Višeg suda, uključujući i zadnji ulaz, pokušavajući da spreče zaposlene da uđu u instituciju u kojoj su smešteni i sud i tužilaštvo.
Ograde koje je policija postavila pomerene su kako bi se omogućio pristup zaposlenima, ali okupljeni su to energično blokirali. Usledilo je guranje, tenzija se pojačala, a zatim i – dim. Prvi talas suzavca prekinuo je zategnuto iščekivanje.
U protestima su viđeni i opozicioni političari – među njima Marinika Tepić, Radivoje Jovović i Miran Pogačar. Njihovo prisustvo dodatno je pojačalo simboliku okupljanja, koje nije samo čin solidarnosti sa uhapšenima, već i izraz nezadovoljstva šireg političkog spektra.
Pritvor koji je Viši sud produžio odnosi se na šest aktivista PSG i Stava. Oni su, prema saopštenju iz suda, uhapšeni još 14. marta, a ključni materijal protiv njih predstavlja audio-snimak objavljen u medijima.
Na tom snimku, kako se navodi, čuju se planovi pojedinih članova pokreta o mogućem upadu u zgradu RTS-a tokom studentskih protesta 15. marta u Beogradu.
Upravo na osnovu tih dokaza, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je podiglo optužni predlog protiv ukupno 12 osoba – šest ih je u pritvoru, dok se ostalih šest, kako je potvrđeno, nalazi van zemlje. Za njima su raspisane poternice.
Zgrada suda danas je bila više od mesta gde se odvija pravosudni proces. Bila je poprište sukoba pogleda – između onih koji zahtevaju brzu i transparentnu pravdu, i sistema koji se, s druge strane, poziva na zakonske procedure i bezbednosne razloge.
Dok se pravnici nisu mogli probiti do svojih kancelarija, studenti i opozicija nisu popuštali ni za pedalj. Niko nije želeo da se prvi povuče.
Ova situacija otvara ozbiljna pitanja o pravosuđu, slobodi izražavanja i odnosu države prema protestima. Iako će pravnici raspravljati o osnovanosti pritvora, a bezbednosne službe o zakonitosti postupanja, ono što ostaje jeste slika blokiranog suda, plavih uniformi i suzavca u vazduhu. A negde u pozadini – i pitanje koliko su institucije otporne kada ulice postanu deo rasprave.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se