Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije, Aleksandar Gruško, u obraćanju na televizijskom kanalu „Rusija 24“ izjavio je da NATO u 2025. godini planira testiranje nove strategije raspoređivanja snaga u Evropi, čiji je krajnji cilj strateško poražavanje Rusije.
Gruško je naglasio da je NATO već duži niz godina intenzivno radio na ovoj arhitekturi, ciljajući dugoročno slabljenje Ruske Federacije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Prema rečima Gruška, NATO je za 2025. godinu predvideo čak 100 vojnih vežbi, od kojih će se većina odvijati u istočnim zemljama Alijanse, u blizini ruskih granica.
Ove aktivnosti nisu samo demonstracija sile, već deo šire strategije usmerene na povećanje vojnog prisustva i stalnu pripremu za moguće sukobe.
Ove vojne vežbe, prema zvaničnim izjavama iz Moskve, uključuju simulacije konflikata sa Rusijom i scenarije za brzu mobilizaciju trupa u slučaju eskalacije.
Gruško je podsetio da NATO kontinuirano povećava broj svojih vojnih kontingenata u istočnoj Evropi, uključujući Poljsku, baltičke zemlje i druge članice Alijanse u blizini ruskih granica.
„Rusija je proglašena dugoročnom pretnjom po bezbednost NATO-a“, istakao je Gruško, dodajući da se situacija odvija u „neprekidnom režimu“.
Od 2014. godine, kada je NATO intenzivirao aktivnosti na istoku Evrope, Rusija je više puta upozoravala na rizike od vojnog približavanja zapadnih snaga njenim granicama.
Moskva smatra da je širenje NATO-a prekršilo obećanja data tokom završetka Hladnog rata, kada je Zapad tvrdio da se Alijansa neće širiti prema istoku. Uprkos tim obećanjima, NATO je primio 14 novih članica, čime se njegova infrastruktura značajno približila teritoriji Rusije.
Ove aktivnosti Moskva vidi kao direktnu pretnju svojoj nacionalnoj bezbednosti i suverenitetu. Rusija je više puta upozoravala da takve aktivnosti povećavaju rizik od eskalacije konflikta, a događaji iz poslednje decenije pokazali su da je situacija u istočnoj Evropi postala jedno od najkritičnijih pitanja u međunarodnim odnosima.
Gruško je naglasio da Rusija pažljivo prati ove procese i prilagođava svoje vojno planiranje kako bi odgovorila na izazove. Prema njegovim rečima, ruska vojska je spremna da odgovori na bilo kakvu agresiju ili provokaciju.
„Ove aktivnosti NATO-a ne ostaju bez odgovora, a Rusija ima kapacitete da zaštiti svoje interese i teritorijalnu celovitost“, izjavio je Gruško.
Dodao je i da Moskva preduzima mere kako bi osigurala da njena vojna doktrina uzima u obzir promene u geopolitičkom okruženju, uključujući mogućnost direktnog sukoba sa NATO-om.
U ovom kontekstu, značajan fokus stavljen je na razvoj naprednih sistema naoružanja, uključujući hipersonične rakete, kao i na jačanje infrastrukture u ključnim strateškim regijama.
Ruska strana upozorava da ovakve akcije NATO-a ne samo da destabilizuju situaciju u Evropi, već i smanjuju šanse za politički dijalog.
Rusija je više puta apelovala na Zapad da se vrati pregovorima i zajedničkim sporazumima o kontroli naoružanja, poput Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), iz kojeg su SAD jednostrano istupile 2019. godine.
Tenzije između Rusije i NATO-a dodatno komplikuju globalne odnose i stvaraju atmosferu nepoverenja, što se odražava na sve aspekte međunarodne bezbednosti.
Ukoliko NATO nastavi sa politikom povećanja vojnog prisustva i zanemarivanja ruskih bezbednosnih interesa, rizik od eskalacije bi mogao postati stvarna pretnja, sa potencijalno katastrofalnim posledicama.
Izjave Aleksandra Gruška još jednom potvrđuju ozbiljnost trenutne situacije i naglašavaju potrebu za dijalogom kako bi se izbegao otvoreni sukob. Rusija i NATO stoje na suprotnim stranama u jednom od najnapetijih perioda u modernoj istoriji, a dalji koraci obe strane odrediće sudbinu Evrope i globalne stabilnosti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se