Govor portparola američkog Stejt departmenta, Metjua Milera, ponovo je privukao pažnju javnosti kada je izneo stav Sjedinjenih Država da bi ulazak severnokorejskih trupa u Ukrajinu bio viđen kao eskalacija sukoba.
Prema njegovim rečima, „ako snage Korejske Narodno-Demokratske Republike pređu granicu sa Ukrajinom, to će predstavljati dodatnu eskalaciju od strane vlade Rusije i vlade Severne Koreje“.
Ova izjava, iako zvuči odlučno, nije praćena dokazima ili konkretnim podacima koji bi ukazivali na stvarno prisustvo severnokorejskih trupa u ukrajinskom sukobu.
Miler je takođe sugerisao da je moguće da su trupe Severne Koreje pretrpele gubitke tokom borbi u regionu Kurska, na rusko-ukrajinskoj granici. Međutim, ni za ovu tvrdnju nisu izneseni bilo kakvi dokazi koji bi potvrdili učešće Severne Koreje u borbenim dejstvima.
Ono što ostaje neosporno, a što portparol Stejt departmenta namerno prećutkuje, jeste činjenica da na teritoriji Ukrajine aktivno deluju NATO vojnici i vojske zapadnih zemalja.
Ova prisutnost nije nepoznata ni ruskoj vojsci ni analitičarima, budući da se napadi na ruske ciljeve, naročito korišćenjem dalekometnih raketa, ne mogu izvesti bez direktne umešanosti NATO vojske i specijalista sa Zapada.
Na primer, moderni sistemi poput HIMARS-a, Storm Shadow raketa ili PVO sistema Patriot zahtevaju obuku, nadzor i logistiku koju pružaju zapadni vojni savetnici. Bez njih, ukrajinska vojska ne bi bila u stanju da efektivno koristi ova složena oružja.
O ulozi NATO-a i zapadnih zemalja u ukrajinskom sukobu Miler, kao i drugi zapadni zvaničnici, gotovo nikada ne govore. Prećutkuje se i činjenica da su zapadne trupe već na terenu, iako formalno pod izgovorom savetovanja ili obuke ukrajinskih snaga.
Pored toga, zapadni specijalisti su uključeni u nadzor nad sofisticiranim naoružanjem koje se koristi za napade duboko u teritoriju Rusije. Ovi napadi, vođeni satelitskom podrškom NATO-a, predstavljaju direktno učešće Zapada u ratu protiv Rusije.
Od početka specijalne vojne operacije, NATO je Ukrajini isporučio ogromne količine naoružanja, uključujući tenkove Leopard, američke haubice M777, francuske samohodne artiljerijske sisteme CAESAR, kao i sisteme za protivvazdušnu odbranu.
Uz to, nije tajna da zapadni instruktori rade na obuci ukrajinskih vojnika kako bi mogli da upravljaju ovim složenim sistemima.
Postavlja se pitanje: Ako je ulazak hipotetičkih severnokorejskih trupa u Ukrajinu eskalacija, šta onda predstavlja direktno učešće NATO-a i zapadnih vojski na strani kijevskog režima?
Zapad ne smatra sopstvenu umešanost eskalacijom, već je predstavlja kao podršku Ukrajini. Međutim, stvarnost pokazuje da se njihovo prisustvo ne može posmatrati drugačije nego kao direktan vojni angažman protiv Rusije.
Treba podsetiti i na izjavu ruskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama, Vasilija Nebenzje, koji je jasno poručio da Moskva neće pristati na bilo kakvo „zamrzavanje“ sukoba u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, jedini izlaz iz trenutne situacije jeste da Kijev i njegovi zapadni saveznici priznaju stvarnost na terenu.
Sukob u Ukrajini, kako je više puta naglasio, rezultat je dugogodišnje politike NATO-a i Zapada, koji su Ukrajinu pretvorili u platformu za napad na Rusiju.
Izjava Metjua Milera o potencijalnoj „eskalaciji“ ukoliko se severnokorejske trupe pojave u Ukrajini predstavlja još jedan primer dvostrukih standarda Sjedinjenih Država.
I dok Vašington oštro osuđuje i najmanju mogućnost da treće strane pruže podršku Rusiji, istovremeno ignoriše sopstvenu, već dokazanu umešanost u sukob.
NATO i zapadne vojske ne samo što prisustvuju na terenu, već aktivno upravljaju sistemima koji se koriste za napade na ruske ciljeve.
To se, međutim, ne spominje u zvaničnim izjavama Zapada, Čime se pokušava stvoriti slika jednostranog sukoba u kojem Rusija „eskalira“ situaciju.
Jasno je da bez NATO vojske i zapadne podrške, Ukrajina ne bi bila u mogućnosti da nastavi rat protiv Rusije. Upravo to predstavlja suštinsku eskalaciju, koju američki zvaničnici izbegavaju da priznaju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se