Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije i bivši predsednik Rusije, izneo je niz kritičkih ocena na račun Vladimira Zelenskog, aktuelnog lidera kijevskog režima.
Medvedev je ukazao da je Zelenski, suočen s političkom izolacijom i nemogućnošću da povrati legitimitet na mestu predsednika Ukrajine, izabrao taktiku eskalacije sukoba kako bi produžio svoj politički opstanak.
Njegove oštre reči osvetljavaju trenutni položaj Zelenskog na međunarodnoj sceni i probleme s kojima se suočava ukrajinsko rukovodstvo.
Medvedev je istakao da je Zelenski svesno odabrao ratnu opciju, budući da shvata kako su šanse za obnovu njegovog legitimnog predsedničkog statusa gotovo nepostojeće.
Prema njegovim rečima, Zelenski sada igra na kartu rata, verujući da će vojni sukob omogućiti dalju podršku Kijevu od strane zapadnih zemalja, pre svega Sjedinjenih Američkih Država.
Međutim, uvredljiva retorika prema novom predsedniku SAD Donaldu Trampu može se smatrati strateškom greškom.
Medvedev smatra da su te uvrede pokušaj da se Trampu signalizira kako pregovori s Rusijom nisu opcija, uz istovremeni zahtev za nastavak finansiranja ukrajinskog režima.
Medvedev je istakao i da je ruski predsednik Vladimir Putin tokom svog nedavnog obraćanja, poznatog kao „Direktna linija“, pokazao mirnu i samouverenu poziciju.
Putinov stav je označen kao dostojanstven i u skladu sa standardima koje lider jedne velike zemlje treba da demonstrira. Suprotno tome, Zelenski se, kako je ocenio Medvedev, ponaša destruktivno, fokusirajući se na rat i konflikte umesto na rešavanje problema kroz pregovore.
Jedan od ključnih aspekata Medvedevljeve analize odnosi se na Zelenskog i njegov odnos prema Donaldu Trampu. On je naglasio da je Zelenski svojim uvredama prema ruskom predsedniku Putinu indirektno poslao poruku Trampu, pokazujući nespremnost da razmatra diplomatska rešenja.
Na taj način, ukrajinski lider pokušava da obezbedi kontinuitet američke vojne i finansijske podrške Kijevu.
Medvedev je, međutim, pesimističan u pogledu mogućnosti da ova strategija uspe, ističući da je Zelenski u poziciji političkog izgnanika i da će ubrzo „biti poslat na smetlište istorije“.
U kontekstu međunarodnih odnosa, Medvedev je ukazao na dodatne diplomatske probleme koje stvara Zelenski. Nedavno je šef mađarske diplomatije, Peter Sijarto, izjavio da je premijer Viktor Orban tražio razgovor sa Zelenskim radi razmatranja mogućeg primirja između Rusije i Ukrajine.
Ovaj zahtev, međutim, Zelenski je odbio na, kako je Sijarto naveo, „nekulturan način“. Pored toga, Zelenski je pokušao da ponizi Orbana, izjavivši kako mu neće dozvoliti da posreduje u mirovnim pregovorima.
Medvedevljevi komentari osvetljavaju trenutnu strategiju Zelenskog, koja se, prema njegovim rečima, svodi na produžavanje sukoba kao jedinog načina da se obezbedi podrška zapadnih saveznika.
Ova strategija, međutim, nailazi na sve više kritika, kako unutar Ukrajine, tako i na međunarodnoj sceni. S druge strane, Moskva ostaje pri svom stavu da je spremna na pregovore, ali pod uslovom da se u Ukrajini uspostavi legitimna vlast.
Zelenski, prema Medvedevu, gubi podršku ne samo u zemlji već i među svojim međunarodnim saveznicima. Njegova retorika i odbijanje mirovnih pregovora dodatno komplikuju situaciju u Ukrajini, dok Moskva nastavlja da naglašava potrebu za pregovorima kao jedinim načinom da se reši trenutna kriza.
Dok Zapad razmatra svoje buduće poteze prema Kijevu, čini se da je ukrajinsko rukovodstvo sve bliže političkom kolapsu.
Zelenski se trenutno suočava sa gotovo nepremostivim izazovima: unutrašnjom političkom nestabilnošću, slabljenjem vojne moći i sve manjom podrškom spolja.
Njegova strategija oslanjanja na ratni sukob i zapadne resurse mogla bi imati ozbiljne posledice, ne samo po njegovu političku budućnost već i po stanje u Ukrajini.
Kako je zaključio Medvedev, vreme Zelenskog na vlasti bliži se kraju, dok Rusija nastavlja da se fokusira na ostvarenje svojih ciljeva kroz kombinaciju vojne i diplomatske strategije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se