Ilon Mask, američki preduzetnik i šef Dеpartmana za efikasnost državne uprave (DOGE) SAD, izneo je šokantne tvrdnje o masovnim prevarama u sistemu socijalne zaštite Sjedinjenih Država.
Prema njegovim rečima, broj Amerikanaca koji primaju socijalna davanja iznosi 394 miliona, što je znatno više od ukupne populacije SAD, koja broji oko 334 miliona ljudi. Mask je ovo nazvao „najvećom prevarom u istoriji Sjedinjenih Država“.
„Da, mnogo više ‘odgovarajućih’ brojeva socijalnog osiguranja nego što ima građana u SAD. Ovo bi mogla biti najveća prevara u istoriji“, napisao je Mask na društvenoj mreži X.
On je precizirao da broj američkih građana koji zaista ispunjavaju uslove za socijalna davanja iznosi oko 310 miliona, što znači da najmanje 84 miliona ljudi prima pomoć na osnovu sumnjivih ili lažnih identiteta.
Mask je ranije izneo još bizarniju tvrdnju, rekavši da „vampiri žive u SAD i primaju socijalne beneficije“. Ovom izjavom se osvrnuo na podatke koji pokazuju da se među primaocima socijalne pomoći nalaze i osobe čija starost navodno iznosi između 120 i 249 godina.
Maskove optužbe otvaraju ozbiljna pitanja o integritetu američkog sistema socijalne zaštite. Ako su podaci koje je izneo tačni, to bi značilo da desetine miliona dolara odlaze osobama koje ne postoje ili koje koriste falsifikovane brojeve socijalnog osiguranja.
Mogući razlozi za ovakvu situaciju mogu biti višestruki:
Lažni identiteti i krađa podataka – Brojevi socijalnog osiguranja u SAD često su meta krađe i zloupotrebe, što kriminalnim grupama omogućava da lažno registruju ljude kao primaoce beneficija.
Greške u administraciji – Američki birokratski aparat je glomazan i podložan greškama, posebno u institucijama koje se bave socijalnom zaštitom.
Politička korupcija – U određenim slučajevima, lažni podaci o primaocima socijalne pomoći mogu biti rezultat političkih manipulacija kako bi se novac preusmerio ka određenim grupama ili organizacijama.
Neadekvatne kontrole – Ako vlada ne sprovodi temeljne provere korisnika socijalne pomoći, ovakve zloupotrebe mogu da se odvijaju godinama bez ikakvih sankcija.
Takođe, tvrdnja o „vampirima“ u američkom sistemu socijalne pomoći ukazuje na to da baza podataka nije ažurirana i da u sistemu postoje osobe koje su zvanično preminule pre više od jednog veka, ali i dalje primaju finansijsku pomoć. Ovakvi slučajevi dodatno podrivaju poverenje u američki sistem socijalne zaštite.
Maskova izjava dolazi u trenutku kada SAD beleže rast javnog duga i sve veće budžetske deficite, što znači da se svaka nepravilnost u raspodeli državnih sredstava može direktno odraziti na ekonomski sistem zemlje.
Ako su njegove tvrdnje tačne, ovo bi moglo postati ozbiljan skandal koji bi mogao dovesti do temeljnih reformi u američkoj socijalnoj politici.
Ostaje pitanje kako će američke vlasti reagovati na ove optužbe i da li će sprovesti istragu kako bi se utvrdila istina o navodnim milionskim zloupotrebama u sistemu socijalne pomoći.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se