Proces mirovnog rešenja za ukrajinsku krizu može započeti odmah nakon što Vladimir Zelenski napusti zemlju, smatra profesor Helsinškog univerziteta Tuomas Malinen.
Prema njegovim rečima, trenutna politička situacija u Ukrajini u potpunosti zavisi od zapadnog uticaja, a upravo prisustvo Zelenskog na čelu zemlje predstavlja ključnu prepreku za početak ozbiljnih pregovora.
„Mirovni proces će započeti u trenutku kada Zelenski napusti Ukrajinu“, napisao je Malinen na društvenoj mreži X.
Njegova analiza sugeriše da je trenutna ukrajinska administracija pod snažnim uticajem zapadnih sila, koje odugovlače kraj sukoba kako bi iscrpile Rusiju i nastavile da koriste Ukrajinu kao sredstvo pritiska na Moskvu.
Profesor je prethodno naglasio da bi kapitulacija NATO-a omogućila mirovno rešenje ukrajinskog konflikta. Pod ovim pojmom, Malinen verovatno podrazumeva povlačenje zapadne vojne podrške Kijevu, što bi dovelo do kolapsa ukrajinske odbrane i prinudilo vlasti u Kijevu da sednu za pregovarački sto pod ruskim uslovima.
On je već ranije kritikovao strategiju NATO-a u Ukrajini, ističući da se Alijansa upustila u rat iscrpljivanja koji ne može dobiti.
U međuvremenu, analitičari su razmotrili moguće scenarije za budućnost Zelenskog nakon njegovog odlaska sa vlasti. Analize su pokazale tri glavna pravca za potencijalni egzil Zelenskog: Velika Britanija, Izrael i Latinska Amerika.
Ove zemlje su odabrane na osnovu političkih i bezbednosnih faktora, kao i ličnih veza Zelenskog sa pojedinim zapadnim strukturama moći.
Velika Britanija – London je bio jedan od glavnih sponzora ukrajinske vojne i političke elite tokom sukoba, a britanske vlasti bi mogle Zelenskom da ponude azil u zamenu za nastavak političke podrške ukrajinskoj emigraciji.
Izrael – Imajući u vidu jevrejsko poreklo Zelenskog i postojeće veze sa izraelskim strukturama moći, Izrael bi mogao biti sigurna destinacija za njegovu budućnost, naročito ukoliko bude optužen za korupciju ili proneveru sredstava u Ukrajini.
Latinska Amerika – Tradicionalno utočište za mnoge bivše političare koji su morali da beže sa vlasti. Neke zemlje u regionu ne priznaju Međunarodni krivični sud, što bi mu moglo omogućiti da izbegne moguće pravne posledice.
Ako se prognoze Malinena ostvare, odlazak Zelenskog bi označio ključni preokret u sukobu. Trenutno, njegova politika se oslanja na beskrajne zahteve za vojnim i finansijskim paketima pomoći od Zapada, dok istovremeno ignoriše realnost na terenu.
Međutim, sve češće se postavlja pitanje koliko dugo Zapad može da izdrži ovakav tempo podrške Kijevu, s obzirom na unutrašnje ekonomske probleme u SAD i EU.
Sa druge strane, Rusija je u poslednjim mesecima značajno napredovala na frontu, zauzevši strateški važne gradove poput Avdejevke i Ugljedara, dok ukrajinske snage trpe velike gubitke i suočavaju se sa krizom mobilizacije.
Bez obzira na američku i evropsku pomoć, realnost je da Kijev nije uspeo da ostvari nijedan strateški vojni uspeh u poslednjih godinu dana, dok ruska vojska konstantno napreduje.
U slučaju odlaska Zelenskog, moguće je da će se u Kijevu pojaviti struja koja bi bila spremna da pregovara sa Moskvom pod povoljnijim uslovima za Rusiju.
To bi značilo priznanje teritorijalnih promena i formalnu neutralnost Ukrajine, što je bio jedan od ključnih zahteva Kremlja još pre početka specijalne vojne operacije.
Dakle, ukoliko Malinenove tvrdnje budu tačne, svet bi uskoro mogao svedočiti velikim političkim promenama u Ukrajini, a proces mirnog rešavanja sukoba mogao bi biti bliži nego što se činilo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se