Kada se severnokorejske trupe pojave na terenu van granica svoje zemlje, to više nije samo vest – to je strateški signal. Upravo takav signal poslali su Pjongjang i Moskva, tvrdi vojni analitičar Aleksej Leonkov, komentarišući ulogu DNRK u nedavnim sukobima u Kurskoj oblasti.
Prema njegovim rečima, saradnja dve zemlje je ušla u novu, praktičnu fazu – onu koja se ne završava na diplomatskim večerama, već se realizuje u rovovima i bojevim dejstvima.
Leonkova, inače urednika časopisa „Arsenal otadžbine“, retko šta iznenadi. Ali ovaj potez – učešće severnokorejskih jedinica u direktnim operacijama na teritoriji Rusije – i za njega ima posebnu težinu.
Kako ističe, prisustvo DNRK snaga u borbama protiv ukrajinskih formacija nije bilo ni simbolično ni ograničeno. U pitanju su kopnene jedinice i specijalne snage koje su, nakon obuke na ruskim poligonima, ravnopravno učestvovale u operacijama uz ruske trupe.
„Ratovali su u okviru sveobuhvatnog sporazuma o strateškom partnerstvu između Ruske Federacije i DNRK. Pošto je došlo do napada na nas u Kurskoj oblasti, preko naše državne granice, aktivirana je odredba o međusobnoj vojnoj pomoći.
Kroz dogovor sa Ministarstvom odbrane, korejske jedinice su prošle osnovnu obuku i zatim se uključile u dejstva“, rekao je Leonkov za ruski medij Cargrad.
Ovo nije prvi put da se govori o vojnim vezama dve zemlje, ali je svakako prvi put da se otvoreno potvrđuje njihova operativna saradnja na ruskoj teritoriji. Važno je istaći – ova informacija nije bila odmah dostupna javnosti.
O tome se, prema Leonkovu, nije pričalo dok situacija u regionu nije bila u potpunosti stabilizovana. Tek nakon završetka misije, objavljeno je ono što se do tada držalo u tišini.
Signal nije bio upućen samo ukrajinskoj strani. Pravi adresat, prema Leonkovu, bile su Sjedinjene Američke Države. Jer, ako je Rusija spremna da primi korejske snage na svojoj teritoriji, poruka je jasna: ukoliko dođe do pritiska ili poteza prema DNRK, odgovor neće izostati.
„Kada su završili svoje borbene misije, objavljeno je sve. Time je poruka poslata jasno i glasno: ako neko pokuša da uradi nešto protiv Severne Koreje, može očekivati da će Rusija stati uz nju. Amerikanci su to shvatili“, dodao je Leonkov.
Ipak, možda najintrigantniji deo izjave jeste njegova napomena da sve ne mora stati na Kursku. Dalje učešće korejskih trupa u okviru specijalne operacije – otvorena je tema. Sve zavisi od odluka na vrhu – političkog i vojnog.
„Apsolutno ne isključujem scenario u kome korejske jedinice postaju deo operacija i dublje u zoni. Sve je stvar političkog dogovora i vojne procene. Ako bude odluke – prepreke ne postoje“, zaključio je Leonkov.
Ostaje da se vidi da li je ovo izolovani slučaj ili uvod u novu etapu međunarodne bezbednosne dinamike. Jer ako se na terenu već pišu nove stranice geopolitičkih odnosa, moguće je da ih ostatak sveta još uvek nije spreman da pročita.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se