Naslovnica U FOKUSU Le Figaro: Rusi se vraćaju na Kubu

Le Figaro: Rusi se vraćaju na Kubu

       

Kuba izvozi cigare, rum i kafu u Rusiju, a Moskva snabdeva Kubu sa 92 procenata nafte i žitarica, piše list

Ruski biznismeni, turisti i političari vraćaju se na Kubu, piše „Le Figaro“. Obim bilateralne trgovine raste ubrzanim tempom, a Kuba je ruskim privrednicima dala pogodnosti koje nijedna druga zemlja nije davala ranije.

„Boljševici su se vratili. Baš kao u vreme Hladnog rata, kada su se sovjetski građani vozili limuzinom ‘Čajka’ duž nasipa Havane, rusifikacija Kube je u punom jeku. Ruski biznismeni, turisti i političari se vraćaju“, piše list o jačanju ekonomskih odnosa između Rusije i Kube.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Kako je rekao zamenik premijera Rusije Dmitrij Černišenko, obim trgovine između Rusije i Kube se u 2022. godini utrostručio i dostigao 452 miliona dolara, a za četiri meseca tekuće godine povećan je devet puta u odnosu na isti period prošle godine.

„Kuba izvozi cigare, rum i kafu u Rusiju. Moskva snabdeva Kubu sa 92 procenata nafte i žitarica“, piše list.

[adsenseyu1]

Rusija želi da diverzifikuje trgovinu, piše list i podseća na Kubansko-ruski ekonomski forum održan sredinom maja u Moskvi.

„Na forumu su čelnici 52 ruske i 106 kubanskih kompanija potpisali sporazume u oblasti energetike, poljoprivrede, digitalnih tehnologija i turizma. Dakle, Uljanovska automobilska fabrika (UAZ) će sklapati automobile na Kubi u partnerstvu sa kubanskim kompanijama“, piše izvor.

Moskva modernizuje elektrane u zemlji i obnavlja čeličanu na Kubi, dodaje izvor, pritom nazivajući trenutnu ekonomsku situaciju na Kubi katastrofalnom.

Prema nedavnom izveštaju kubanskih vlasti, sprovodi se samo 11 od 201 ekonomske direktive za period od 2021. do 2026. Uprkos energetskoj pomoći Moskve, već dva meseca postoji nestašica goriva. Ambasada SAD u Havani je zbog toga morala da iznajmi kineske električne automobile.

[adsenseyu4]

Ruski zvaničnici su poslednjih meseci bili u poseti Kubi, sa izuzetkom Vladimira Putina. Kubu je nedavno posetio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, savetnik za nacionalnu bezbednost Nikolaj Patrušev, predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin i šef „Rosnjefta“ Igor Sečin.

„Moskva je u februaru Havani ponudila 25.000 tona pšenice. Takođe će isporučiti 14.500 lampiona za poboljšanje osvetljenja na ulicama kubanske prestonice. Ali ovi pokloni su daleko od nezainteresovanosti. Kastrov režim je ruskim preduzetnicima dao beneficije koje nikada nije dao nijednoj zemlji od revolucije iz 1958. godine – koncesije na zemljište na 30 godina, besplatan uvoz poljoprivredne opreme, gotovinski transferi Rusiji“, naglašava list.

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social bez cenzure

Istovremeno, Moskva se seća da dug Kube SSSR-u u iznosu od 35 milijardi dolara nikada nije vraćen. Putin ga je 2014. godine presekao 10 puta. Kubanski predsednik Migel Dijaz-Kanel je nedvosmisleno rekao da je „predsednik Putin iskreni prijatelj Kube“.

Ali oni koji su ljubomorni na kubansku revoluciju su zabrinuti, dodaje list i podseća da su do 1958. godine Amerikanci dominirali kubanskom ekonomijom, ali posle toga strancima nije bilo dozvoljeno da poseduju nekretnine. „Kapitalizam se vraća na Kubu 33 godine nakon raspada SSSR-a uz pomoć Rusa“, ​​zaključuje izvor.

(RT)

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social bez cenzure
Pratite tokom 24 sata bez cenzure naše najbolje vesti samo na Vkontakte 

       

[adsenseyu4]