Kada je stvorena Evropska unija, pre mnogo decenija, njen glavni slogan je bio „ujedinjenje Evrope“.
Prvo, Francuska i Nemačka, kao večiti evropski protivnici, zatim, u širem kontekstu, ujedinjenje cele Evrope, tako da na kraju nema linija podele, kaže zamenik predsednika Saveta Federacije Konstantin Kosačov.
Naš sagovornik ističe da i posle raspada Sovjetskog Saveza, Rusija je verovala u taj slogan, gradila je odnose sa EU, sanjajući o Evropi bez linija podela.
Kosačov dodaje da sada, posle svih ovih decenija, posebno poslednje dve decenije, može da se konstantuje da se Evropska unija pokazala kao glavni element koji deli Evropu.
„Nastao je novi Berlinski zid, koji se kreće na istok. Niko ozbiljno ne govori o uključivanju Ruske Federacije u taj zajednički evropski prostor. A, što se tiče zemalja poput Srbije i o njihovom mogućem uključivanju u EU, govori se samo ako se ispune veoma strogi uslovi, što će svakako značiti gubitak suvereniteta Srbije“, ocenjuje ruski zvaničnik.
Naime, Kosačov je doputovao u Srbiju, kako bi učestvovao na manifestacijama posvećene 80. godišnjici oslobođenja prestonice od nemačkih trupa. On se danas obratio i na naučnoj konferenciji pod nazivom „Kultura sećanja i negovanje istorijske istine“, u organizaciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, Ambasade Rusije u Srbiji i Ruskog doma u Beogradu.
On ističe da je suvereno pravo srpskog naroda ako želi u EU, i ako srpski narod smatra da su mu ti uslovi prihvatljivi, kao i da tu Rusija ne može ništa da kaže protiv toga.
„Ali, verujem da srpski narod i drugi narodi koji su uvučeni u Evropsku uniju sa obećanjima o budućem članstvu, ali bez garantovanja svog budućeg članstva, moraju veoma pažljivo da pročitaju uslove“, dodaje Kosačov.
On podseća na događaje u Ukrajini iz 2014. godine, kada ta zemlja, kako navodi, nije pažljivo pročitala uslove čak ni Evropskog udruženja sa EU, a kamoli o nekakvom punopravnom članstvu, i kada je, kako ističe, „umalo pala u ropstvo“.
„Srbiju, u principu, čeka veoma težak izbor. I postoje stavovi koji su verovatno očigledni, ali sam siguran da je priznanje nezavisnosti Kosova neprihvatljivo za Srbiju“, naglašava naš sagovornik.
Odnosi Srbije i Rusije postali jači
Kosačov dodaje da je siguran da se u drugim tačkama, koje Srbiji izgledaju prihvatljivije, uvek krije mnogo toga što će na kraju delovati protiv interesa Srbije, jer „Evropska unija nije filantrop“.
„EU ne radi na tome da usreći čovečanstvo. Ona radi da bi opstala i da bi se razvijala na račun sve više novih teritorija. Dakle, nisam u poziciji da dam bilo kakav savet Srbiji. To je pre odlika Evropske unije. Ja se, kao predstavnik zemlje koja ima veoma bliske, prijateljske i istorijske odnose sa Srbijom, naravno, brinem“, rekao je naš sagovornik.
Kosačov ističe da su sa njegovog gledišta odnosi Srbije i Rusije postali jači, kao i da zna pod kojim pritiskom je Rusija, i da može da pretpostavi, ne zna baš potpuno, pod kojim je pritiskom Srbija.
„Iz očiglednih razloga, Srbija mnogo teže podnosi ovaj pritisak nego Rusija. Na primer, to što Srbija ne učestvuje u antiruskim sankcionim merama Zapada. Činjenica je da Srbija u jednom broju slučajeva, možda ne uvek, dosledno pokazuje svoje prijateljske, dobrosusedske odnose sa Rusijom“, navodi Kosačov.
On ističe da je to veoma važan faktor u kontekstu mnogih loših vesti u međunarodnoj politici uopšte.
„To što narodi Rusije i Srbije ostaju zajedno i bliski jedni drugima, čak i kada imaju ponekad različite stavove o nekim hitnim pitanjima na međunarodnom dnevnom redu, za mene, uz mnogo loših vesti, je veoma dobra vest“, zaključio je zamenik predsednika Saveta Federacije Konstantin Kosačov.
(RT)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social