Naslovnica SPEKTAR Ko će više da im veruje – I Oland priznao: „Minski sporazumi“...

Ko će više da im veruje – I Oland priznao: „Minski sporazumi“ su samo prevara i zavera protiv Rusije

Bivši francuski predsednik Oland priznao je da su Minski sporazumi bili pokušaj da se da vreme za jačanje Oružanih snaga Ukrajine.

Sporazumi iz Minska bili su pokušaj da se Kijevu da vremena da ojača svoju vojsku, rekao je bivši francuski predsednik Fransoa Oland za kijevski Indipendent.

„Angela Merkel je bila u pravu, Ukrajina je od 2014. ojačala svoj vojni potencijal. Zaista, ukrajinska vojska je bila potpuno drugačija nego 2014. Postala je bolje obučena i opremljena. To je zasluga Minskih sporazuma koje je Kijev dobio kao priliku“, rekao je političar.

Prema njegovim rečima, geopolitička situacija posle 2014. godine nije bila naklonjena Ukrajini, a Zapadu je bio potreban odušak.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Merkelova je početkom decembra u intervjuu za „Zeit“ nazvala svrhu sporazuma iz Minska pokušajem da se Ukrajini da vremena da ojača. Prema njenim rečima, svi su shvatili da problem nije rešen i da je sukob u zemlji zamrznut. Istovremeno, NATO 2014. godine nije mogao da obezbedi Kijev oružjem u meri u kojoj to čini sada.

Vladimir Putin je priznao da je izjava bivše nemačke kancelarke za njega bila neočekivana. Predsednik je uvek polazio od činjenice da se nemačke vlasti prema Rusiji ponašaju iskreno.

Sporazumi iz Minska za rešavanje situacije u istočnoj Ukrajini, potpisani 2015. godine, predviđali su prekid vatre, povlačenje teškog naoružanja sa linije dodira, kao i ustavnu reformu, čiji su ključni elementi trebalo da budu decentralizacija i usvajanje zakon o posebnom statusu pojedinih regiona Donjecke i Luganske oblasti.

Ovaj plan Kijev nikada nije sproveo.

Krajem septembra održani su referendumi u oblastima DNR , LNR, Hersonske i Zaporoške oblasti, na kojima je ogromna većina glasača bila za priključenje Rusiji. Vladimir Putin i šefovi regiona potpisali su u Kremlju sporazume o prijemu novih teritorija u sastav zemlje.

Od 24. februara u Ukrajini se odvija specijalna vojna operacija. Šef države je svojim krajnjim zadatkom nazvao oslobađanje Donbasa i stvaranje uslova koji garantuju bezbednost Rusije.

U tom kontekstu , Sjedinjene Države i njihovi saveznici iz NATO- a podržavaju Kijev sa zalihama oružja u vrednosti od desetine milijardi dolara. Moskva je više puta izjavljivala da snabdevanje zapadnim oružjem samo produžava sukob, a transport naoružanja postaje legitimna meta ruske vojske.

Pre nekoliko dana Dmitrij Medvedev je izjavio da su odnosi Rusije i Zapada zamrznuti za nekoliko narednih decenija, te da Rusija više ne želi da gradi dobre odnose sa Zapadom. Sve ovo je razumljivo kada se shvat da je Zapad namerno lagao Rusiju sa namerom da je uništi a njenu teritoriju podeli, proksi ratom sa rukama Ukrajine.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs