Odluka Kremlja da pređe na obračun prodaje gasa u rubljama sa neprijateljskim zemljama obeshrabrila je zemlje Evrope.
Prema kineskoj publikaciji Huanću Šibao, neki stručnjaci kažu da će se kao rezultat „ugasiti i poslednji zračak hegemonije petrodolara“.
Recenzent članka je izneo svoje pretpostavke o tome kako će se ova energetska konfrontacija završiti.
Od početka tenzija između Rusije i Ukrajine intenzivira se razmena ekonomskih sankcija između Moskve i zapadnih država.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Putin je 23. marta najavio plaćanje gasa sa neprijateljskim zemljama u rubljama.
Kupci iz ovih zemalja od 1. aprila moraju prvo da otvore račune u rubljama u ruskim bankama, a zatim preko njih plaćaju kupovinu energenata.
Postojeći ugovori koji ne ispunjavaju uslove biće suspendovani, a Gazprombanka, koja nije uvrštena na zapadni spisak sankcija, postaće ovlašćena banka po ovom pitanju.
Predsednik Rusije je naglasio da je prelazak na plaćanje u rubljama za isporuku prirodnog gasa važan korak ka jačanju finansijskog i ekonomskog suvereniteta zemlje.
Pratite nas na mreži VKontakte bez cenzure – OVDE
Prema rečima autora članka, ovaj predsednikov korak se može smatrati još jednim ruskim kontranapadom na Zapad „upotrebom energetskog oružja u kritičnom trenutku“.
„Cene prirodnog gasa u Evropi su momentalno porasle, glavni svetski berzanski indeksi su naglo pali, a kurs rublje, koji je naglo padao nekoliko dana, počeo je da se penje.
Mnoge evropske zemlje su dosledno davale rana upozorenja, pokretale planove za vanredne situacije i pozivale na javnosti da štedi energiju“
U ovom trenutku, ovaj potez zapravo ne šteti takozvanim „neprijateljskim zemljama“, ali ne isključuje da će Rusija u budućnosti preduzeti dodatne mere da ih primora na pokornost.
Bez sumnje, upotreba energetskog oružja od strane Rusije protiv evropskih zemalja koje su veoma zavisne od uvoza energije je efikasan potez, ali uticaj ove poluge nije neograničen, jer ne samo da evropske zemlje moraju da uvoze energiju, već i Rusija treba da izvozi a potreba jedni za drugima i dalje postoji, tako da će upotreba ovog oružja neminovno biti ograničena.
Webtribune.rs