Nad Ukrajinom se nadvija oblak nuklearne pretnje, piše Politiko.
Pretnje ruskog predsednika Vladimira Putina da će braniti nelegalno anektiranu ukrajinsku teritoriju „svim raspoloživim sredstvima“, svi komentari bivšeg predsednika Dmitrija Medvedeva i tvrdnje Moskve da Ukrajina razvija nuklearnu „prljavu bombu“ mogle bi da budu pokazatelj da Kremlj planira operaciju pod lažnom zastavom, piše Politico.
Za Ukrajince je takva ruska retorika sve samo ne prazna pretnja. Kijev se već priprema za mogući napad Rusije nuklearnim oružjem.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Grade se skloništa
Dobrotvorna fondacija Sergija Pritule u centru Kijeva ima jedno sklonište, na parkingu ispod zgrade, za zaštitu osoblja od konvencionalnih ruskih napada i drugo koje će se koristiti u slučaju nuklearnog napada.
„Drugo sklonište ima zalihe lekova, hrane, pijaće i destilovane vode, lampe i baterija“, rekao je Sergej Pritula, ukrajinska TV zvezda koji je na čelu istoimene fondacije.
I iskreno veruje da su poruke koje stižu iz Moskve krajnje zabrinjavajuće.
Ranije ovog meseca, Medvedev, koji je sada zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti Rusije, upozorio je da je cilj Kijeva da povrati svu svoju izgubljenu teritoriju predstavlja „pretnju postojanju naše države današnje Rusije“, koju je opisao kao „direktan razlog“ za primenu ruskog nuklearnog odvraćanja.
Aleksij Danilov, sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, nazvao je ruske nuklearne pretnje „činom samoubistva“, rekavši: „Rusija će se konačno pretvoriti u neprijatelja broj 1 za ceo svet“.
Čak i ruski saveznik Kina upozorava na opasnost od upotrebe nuklearnog oružja. Prošle nedelje je kineski lider Si Đinping rekao:
„Nuklearno oružje se ne može koristiti, nuklearni rat se ne može voditi.“
Američki predsednik Džo Bajden rekao je Putinu da bi bila „neverovatno ozbiljna greška“ upotreba taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini.
Ali sva ova međunarodna upozorenja Rusiji ne mogu odvratiti Ukrajince da misle najgore. Vlasti u Kijevskoj oblasti demontirale su stotine skloništa koja bi mogla da se koriste u slučaju nuklearnog napada.
„S Rusima je sve moguće“
„Proteklih osam meseci naučilo nas je kako je sve moguće. Kao funkcioner, spremam se za najgori mogući scenario, ali se nadam da će sve biti u redu“, rekao je lokalnim medijima Oleksij Kuleba, načelnik vojne uprave prestoničkog regiona.
Kuleba je objasnio da su sva skloništa podzemna, imaju ventilaciju, dva ulaza i da bi do 15. novembra trebalo da budu opremljena radio aparatima – za koje ukrajinske vlasti veruju da bi moglo da bude jedino sredstvo komunikacije nakon nuklearnog napada.
Ukrajinske vladine vlasti su takođe nedavno objavile detaljna uputstva – zasnovana na iskustvu nuklearne katastrofe u Černobilju 1986. godine – o tome šta da rade u slučaju nuklearnog udara.
„Upotreba nuklearnog oružja protiv Ukrajine se smatra malo verovatnom, a glavna svrha ovih pretnji je da uplaše Ukrajince i svet i da nas primoraju na ustupke, a naše partnere da podrže Ukrajinu. Istovremeno, Ukrajinci moraju imati plan akcije u slučaju bilo kakvih vanrednih situacija: upotrebe nuklearnog oružja, ‘prljave bombe’ ili u slučaju nesreće u nuklearnoj elektrani“, navodi se u uputstvu.
Uputstva navode mnoge scenarije i predlažu kako da reagujete na svaki od njih. Od jednostavnog ne gledanja u pravcu eksplozije („kada vidite bljesak na nebu, ili njegov odraz, ni u kom slučaju ne gledajte u tom pravcu“) – do pokrivanja ušiju da biste sprečili oštećenje udarnog talasa i skidanja odeće koja bio izložen zračenju.
Početkom oktobra, administracija glavnog grada saopštila je da Kijev ima dovoljno tableta kalijum jodida — leka koji pomaže u sprečavanju apsorpcije radioaktivnog joda — za distribuciju medicinskim ustanovama i porodičnim lekarima „u slučaju opasnosti od zračenja ili opasnosti od zračenja“.
Sopstvene preventivne mere
U međuvremenu, mnogi stanovnici Kijeva preduzimaju sopstvene preventivne mere. Kristina Rjabčina, stilista iz Kijeva, poreklom iz Donjecka, kupila je tablete joda u lokalnoj apoteci.
„Zaista želim da verujem da neće biti nuklearnog napada. Ali, nažalost, imamo ovog nepodnošljivog komšiju, pa nam ne preostaje ništa drugo nego da verujemo da je ova apsurdna stvar zaista moguća. Kupovina kalijum jodida je verovatno bio način da se izborimo sa strahom. Želim da kažem da sam učinila sve što sam mogla u ovoj fazi, za svoju bezbednost i za svoje najmilije, nisam zanemario opasnost i to znači da sada mogu da nastavim da živim svoj život. Ali podrazumeva se da razumem da nas to zapravo neće spasiti ako se nuklearni napad zaista dogodi“, dodala je ona.
Slično misle i stranci
Poslednjih nedelja, osoblju koje radi na neimenovanom projektu koji finansira EU, data su detaljna uputstva o tome šta da rade u slučaju nuklearnog napada ili upotrebe takozvane prljave bombe, konvencionalne bombe sa radioaktivnim materijalom.
„Nuklearne eksplozije mogu izazvati značajnu štetu i žrtve od eksplozije, toplote i radijacije, ali postoje koraci koje možete preduzeti da pokušate da ublažite uticaj“, navodi se u uputstvu i dodaje „ako ste upozoreni na neposredan napad, odmah uđite u najbliži zgradu, idealno pod zemljom, i udaljite se od prozora.“
„Ako taktički nuklearni napad bude pokrenut na liniji fronta daleko od Kijeva, u tom slučaju, jedini plan za naše osoblje je da uskoči u automobile i bude na granici sa Poljskom u roku od nekoliko sati“, rekao je jedan građanin EU koji učestvuje u pomenuti projekat, pod uslovom da ostane anoniman.
Ukrajinske trupe na linijama fronta dobile su tablete kalijum joda i takođe su dobile obuku o tome šta da rade u slučaju nuklearnog napada – iako su portparoli ministarstva odbrane i vojske odbili da preciziraju koja su to uputstva.
Za Pritulu, pomenutog šefa dobrotvorne organizacije, pretnja nuklearnim napadom ne nestaje uskoro.
„Pretnja upotrebe nuklearnog oružja biće realna sve dok postoji Ruska Federacija“, zaključio je on za Politiko.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
(jutarnji list, b92.net)