[adsenseyu2]
Arheolozi u Španiji su otkrili da su neandertalci u drevnoj pećini u Kataloniji imali toplu vodu i živeli u odvojenim četvrtima pre oko 60.000 godina.
Ovo otkriće doprinosi teorijama po kojima u neandertalci bili mnogo sofisticiraniji nego što se mislilo i da su bili barem jednako napredni kao prvi homo sapijens.
Katalonski institut za ljudsku paleoekologiju i društvenu evoluciju (IPHES), naveo je da je više od 10.000 fosilnih ostataka i artefakata otkriveno u pećini koja se nalazi u Abrik Romaniju u Kataloniji, na osnovu čega su naučnici zaključili da su pećinu naseljavali neandertalci.
[adsenseyu4]
Među značajnijim otkrićima nalazi se i konkavna rupa veličine 40*30*10 cm, koja se nalazi između nekoliko kamina u kojima se koristila vatra. Arheolozi veruju da su neandertalci koristili ovu rupu da greju vodu.
Smatra se da su neandertalci kuvali svoju hranu, a možda su je čak i začinjavali raznim biljem.
Nakon detaljne analize pećine, arheolozi su došli do zaključka da su neandertalci koristili različite delove pećine za različite aktivnosti, među kojima su bile pravljenje alata, komadanje mesa i pripremanje hrane, bacanje smeća i spavanje.
Sobe za spavanje su identifikovane po tome što u njima nije bilo puno artefakata i alata.
Iako arheolozi iz IPHES-a tvrde da je ovo prvi dokaz da su neandertalci imali spavaću sobu, u Italiji je još 2013. godine utvrđeno da su neandertalci organizovali svoj prostor.
Kameno sklonište u Italiji ima nekoliko nivoa, od kojih se najviši koristio za komadanje životinja, dok su u srednjem obitavali ljudi, a u najnižem delu su se samo kratko zadržavali.
Dakle, utvrđeno je da neandertalci nisu bili toliki varvari kao što se do sada mislilo, a brojne studije su potvrdile da su oni bili barem jednako inteligentni kao prvi homo sapijens.
Webtribune.rs
[adsenseyu2]
[adsenseyu1]