Evropa nastavlja da kupuje ruski tečni prirodni gas (LNG), čiji deo ide u Nemačku. Ovo je u petak u članku na svojoj veb stranici objavio TV kanal ZDF , pozivajući se na podatke Instituta za svetsku ekonomiju (IfW) u Kilu.
„Savezna vlada je rekla da želi da se bori za obustavljanje ruskog gasa. U stvari, tečni prirodni gas nastavlja da teče iz Rusije u Nemačku“, navodi se u članku, a izveštava TASS.
Prema rečima potpredsednika IfW-a Stefana Kutsa, evropska statistika ne odražava da Nemačka kupuje LNG od Rusije, jer ide preko Belgije. Međutim, količine su relativno male – oko 6% ukupnih nemačkih potreba za gasom.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Kako je ranije objavio list Handelsblatt pozivajući se na analitičku kompaniju Icis, evropske zemlje su od početka godine povećale uvoz ruskog tečnog gasa za više od 20%.
„U poređenju sa prošlom godinom, EU, kao i Velika Britanija, kupili su skoro 21% više LNG od Rusije“, navodi se u članku. „Trenutno se oko 13 odsto ukupnih količina LNG-a u Evropi isporučuje iz Rusije i ove količine snažno rastu“, rekao je portparol Icisa Andreas Šreder, izveštava TASS.
Zbog činjenice da se u EU sve manje ruskog gasa isporučuje gasovodima, ekspert sledeće godine očekuje deficit na globalnom tržištu LNG. Prema njegovoj prognozi, takav deficit bi mogao da iznosi oko 10 milijardi kubnih metara.
Nešto drugačiju statistiku izneo je Fajnenšel tajms krajem novembra. Prema njenim rečima, evropske zemlje su u periodu od januara do oktobra povećale uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa za 42 odsto u odnosu na isti period 2021. godine. Publikacija je navela da je obim LNG isporučenog iz Rusije u prvih 10 meseci 2022. godine iznosio rekordnih 17,8 milijardi kubnih metara.
Sada gas ne teče Severnim tokovima – dve linije SP-1 i jedna linija SP-2 su oštećene kao posledica sabotaže. Istovremeno, Severni tok 2 nikada nije pušten u rad.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
(TASS)