Naslovnica U FOKUSU Ipak politički rat u EU: Brisel će Poljskoj zabraniti pristup fondovima

Ipak politički rat u EU: Brisel će Poljskoj zabraniti pristup fondovima

Ursula fon der Lajen poručila je u Evropskom parlamentu da će Evropska komisija od Varšave tražiti poštovanje vladavine prava kao uslov za korišćenje sredstava iz evropskih fondova

„Pomiriteljska poruka” premijera Mateuša Moravjeckog upućena evropskim liderima – kako Poljska ostaje lojalna EU, ali se samo protivi centralizaciji vlasti – izgleda da ne prolazi kod Brisela.

Šefica „evropske vlade” Ursula fon der Lajen juče je u Evropskom parlamentu, povodom poziva na dijalog iz Varšave, jasno stavila do znanja: presuda poljskog Ustavnog suda je pretnja za EU.

Pratite naše odabrane najbolje vesti na mreži “Telegram” na Android telefonima ili desktop računarima OVDE

Ovakav odgovor i ne čudi, jer je lider vladajuće stranke Pravo i pravda (PIS) Jaroslav Kačinjski, de fakto lider Poljske, u najnovijem intervjuu za provladin portal „Sjeć” odlučno rekao: „Ne popuštamo pred ucenama”.

Poljsko istrajavanje da evropsko zakonodavstvo primenjuje po principu „švedskog stola”, da uzima propise koji po mišljenju vlasti ne narušavaju nacionalni suverenitet i Ustav zemlje, bila je juče tema žučne rasprave u Strazburu.

Dan posle otvorenog pisma evropskim liderima, poljski premijer Mateuš Moravjecki odbacio je u Evropskom parlamentu optužbe da je poljska vlada antievropska, naglasivši da je evropska integracija „sudbina” Poljske, ali je ponovio da je Ustav najviši zakon u Poljskoj.

Moravjecki je ponovo negirao tvrdnje da se nacionalno-konzervativna vlada koju vodi partija Pravo i pravda sprema za „polegzit” nakon nedavne odluke Ustavnog suda da je poljski Ustav nadređen Ugovorima o EU, što je izazvalo oštre kritike Evropske komisije.

„Poljska će ostati deo Evropske unije. Naša je vlada deo proevropske većine, a to ne znači da poljski građani nisu zabrinuti za budućnost Evropske unije, ta je zabrinutost opravdana”, istakao je Moravjecki.

Međutim, naglasio je i da se treba protiviti širenju ovlašćenja evropskih institucija koje nisu odobrile nacionalne države i građani, dodajući da je Evropa postala jaka upravo zbog ravnoteže između konkurentnosti i saradnje država. Poljski premijer je podsetio da su ranije francuski, nemački, španski, danski i italijanski ustavni sudovi takođe donosili odluke po kojima je Sud Evropske unije prekoračio svoja ovlašćenja.

Tako je, na primer, Savezni ustavni sud Nemačke osporio pravo Evropske centralne banke da kupuje obveznice javnog sektora, što je prethodno odobrio Sud EU.

Predsednica EK Ursula fon der Lajen poručila je da poljski Ustavni sud nije nezavisan i legitiman zbog uticaja izvršne vlasti, a to je naglasio i čelnik evropskih narodnjaka Manfred Veber kao razliku između poljskog i slučajeva koje navodi Moravjecki.

Fon der Lajenova smatra da presuda poljskog Ustavnog suda dovodi u pitanje nezavisnost pravosuđa, što je temelj Evropske unije.

„Dužnost komisije je zaštita građana u Evropskoj uniji, gde god živeli”, naglasila je predsednica „evropske vlade”.

Evropska komisija zato će prvo pravno dovesti u pitanje odluku poljskog Ustavnog suda i postaviti pitanje da li je poštovanje vladavine prava uslov za korišćenje sredstava iz evropskih fondova.

„Poljska vlada mora objasniti kako će zaštititi novac s obzirom na presudu Ustavnog suda”, poručila je ona.

Fon der Lajenova je evropskim poslanicima u Strazburu rekla da je duboko zabrinuta zbog te odluke, koja je, kako tvrdi, „direktan izazov za jedinstvo EU” i koja podriva zaštitu nezavisnosti pravosuđa, prenosi agencija AP.

„Ne možemo i nećemo dozvoliti da naše zajedničke vrednosti budu ugrožene. Vladavina prava je lepak koji povezuje našu uniju”, poručila je Lajenova, dodavši kako svi žele jaku Poljsku u ujedinjenoj Evropi.

Podrška Fon der Lajenovoj stigla je iz Luksemburga.

„Evropa neće preživeti kraj vladavine prava. Evropa će umreti od takvog razvoja scenarija. Evropa je izgrađena na demokratiji, slobodi, poštovanju i vladavini prava”, rekao je luksemburški šef diplomatije Žan Aselborn uoči sastanka s evropskim ministrima zaduženim za evropska pitanja u Luksemburgu, a prenosi agencija Rojters.

Iako Poljska i vladavina prava nisu na dnevnom redu dvodnevnog samita evropskih lidera koji sutra počinje u Briselu, holandski premijer Mark Rute poručio je da će se boriti da EU zamrzne sredstva ovoj članici unije.

Evropska komisija je već usporila odobravanje Poljskoj 24 milijarde evra u grantovima i 12 milijardi u povoljnim kreditima kao deo paketa Evropske unije za oporavak privrede od posledica pandemije kovida 19. Međutim, nemačka kancelarka Angela Merkel već je upozorila EU i Evropski parlament da ne žure s blokiranjem sredstava za oporavak privrede u Poljskoj.

Na mreži “Telegram” možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima ili desktop računarima a zatim nas pratiti klikom na opciju “JOIN” na dnu ekrana. Tamo možete otići ako kliknete  OVDE

(politika.rs)