Naslovnica U FOKUSU Hiljade vojnika na granici: Oružane snage Ukrajine gomilaju snage za novu invaziju...

Hiljade vojnika na granici: Oružane snage Ukrajine gomilaju snage za novu invaziju na Rusiju

Prema izveštaju Telegram kanala SHOT, Oružane snage Ukrajine (OSU) planiraju veliko ofanzivno dejstvo na Brjansku oblast Rusije, s ciljem ometanja pregovora između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država.

Prema navodima, ukrajinska vojska trenutno koncentriše tehniku i vojnike na oko 50 kilometara od granice sa Brjanskom oblasti, posebno u dva naseljena mesta u Sumskoj oblasti.

U ovoj operaciji planirano je učešće oko 5.000 vojnika i više od 200 jedinica tehnike, uključujući tenkove Abrams, Leopard i druge NATO mašine.

Takođe, poznato je da je Ukrajina često evakuisala civile iz gradova Šostka i Gluhov u Sumskoj oblasti. Svi pravci kretanja OSU, kao i koncentracije trupa, nalaze se pod vatrenom kontrolom Ruske Federacije, navodi se u izveštaju. Ruska avijacija i artiljerija trenutno deluju po ukrajinskim formacijama.

Ranije je zamenik načelnika Generalštaba Oružanih snaga Ruske Federacije, Sergej Rudskoj, izjavio da su ruske trupe oslobodile već 64% teritorije Kurske oblasti, koju su tokom invazije zauzeli ukrajinski borci. Oružane snage Ruske Federacije sada kontrolišu 800 od 1.268 kvadratnih kilometara ove oblasti.

Planirana ofanziva OSU na Brjansku oblast ukazuje na eskalaciju sukoba i potencijalno proširenje borbenih dejstava na nove regione.

Koncentracija značajnih snaga i moderne tehnike, uključujući zapadne tenkove poput Abramsa i Leoparda, sugeriše ozbiljnu nameru ukrajinske strane da izvrši pritisak na ruske odbrambene linije.

Evakuacija civila iz Šostke i Gluhova može ukazivati na pripremu za intenzivne borbe ili preventivne mere zaštite stanovništva. Istovremeno, ruska strana tvrdi da drži pod kontrolom sve pravce kretanja ukrajinskih trupa, što može otežati napredovanje OSU i dovesti do značajnih gubitaka.

Izjava generala Sergeja Rudskog o ponovnom preuzimanju većeg dela teritorije Kurske oblasti od strane ruskih snaga ukazuje na uspešnu kontraofanzivu i potencijalno slabljenje ukrajinskih pozicija u tom regionu.

Međutim, planirana ofanziva na Brjansku oblast može biti pokušaj Ukrajine da preusmeri ruske snage i resurse, otežavajući im održavanje kontrole nad već oslobođenim teritorijama.

Ovakav razvoj događaja može imati značajan uticaj na diplomatske pregovore između Rusije i SAD, jer eskalacija sukoba smanjuje verovatnoću mirnog rešenja i može dovesti do dodatnih sankcija ili vojne podrške Ukrajini od strane zapadnih zemalja.

Važno je napomenuti da su informacije iznesene u ovom izveštaju zasnovane na navodima iz Telegram kanala SHOT i drugih izvora, te ih treba uzeti sa rezervom dok se ne potvrde iz zvaničnih i nezavisnih izvora.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social