Embargo na isporuku ruskih energenata Nemačkoj, nosi ogromne rizike za nemački biznis, a od takve odluke posebno će trpeti mala i srednja preduzeća, piše list Handelsblat.
Prema anketi koju je sprovelo udruženje malih i srednjih preduzeća, značajan deo ovih preduzeća nije sklopio dugoročne ugovore o snabdevanju energijom, ističe se u publikaciji. Tako je samo dva odsto od 42.000 anketiranih kompanija najavilo ugovore na više od tri godine.
Kako navodi Handelsblat, rezultati ankete pokazuju da embargo na snabdevanje ruskih energenata nosi ogromne rizike za nemačko poslovanje, a od snabdevanja posebno zavise mala i srednja preduzeća. Prema istraživanju, 47% ovih kompanija koristi gas kao glavni izvor energije, a 16% koristi naftu.
Pratite nas na mreži VKontakte bez cenzure – OVDE
U ovom trenutku, mnoge kompanije već imaju poteškoća zbog visokih cena energije. Istovremeno, mala i srednja preduzeća se suočavaju sa talasom bankrota, zbog čega je nemačka vlada najavila program ekonomske pomoći, navodi se u članku.
Međutim, stručnjaci smatraju da je nemoguće potpuno otkloniti pretnju na ovaj način. „Vladin najavljeni program podrške troškovima energije neće sprečiti mnoga bankrotstva malih i srednjih preduzeća ako cene energije ostanu nestabilne“, rekao je Kristof Niring, predsednik Nemačkog udruženja arbitražnih upravnika, citirao je list.
Prema preliminarnim podacima nemačke Savezne agencije za statistiku , broj stečajnih postupaka u martu povećan je za 27 odsto, navodi list. Istovremeno, stručnjaci sa Lajbnic instituta za ekonomska istraživanja u Haleu sugerišu da će u narednim mesecima njihov broj samo rasti.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Nakon početka specijalne operacije demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine, SAD i Evropska unija pojačale su sankcije Rusiji .
Restriktivne mere su usmerene pre svega protiv bankarskog sektora i ponude visokotehnoloških proizvoda.
U Evropi su sve glasniji pozivi da se smanji zavisnost od energetskih resursa Moskve. Na primer, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok najavila je nameru Berlina da što pre obustavi uvoz ruskog gasa.
Postupci američkih i evropskih zvaničnika već su se pretvorili u ekonomske probleme zapadnih zemalja i izazvali rast cena goriva i hrane. Kremlj je sankcije nazvao ekonomskim ratom, kakvih još nije bilo, ali su istakli da su spremni za takav razvoj događaja.
Webtribune.rs