Naslovnica SPEKTAR „Global Times“: SAD nisu uspele da sruše rublju i odseku Rusiju od...

„Global Times“: SAD nisu uspele da sruše rublju i odseku Rusiju od globalne ekonomije

Uprkos nedavnim pretnjama američkog predsednika Džoa Bajdena i stalnom pooštravanju sankcija Rusiji, ruska valuta se postepeno oporavila na prethodni nivo – a hiperinflacija na koju su SAD i njeni saveznici kladili neće se dogoditi, navodi Global Times.

Ova situacija pokazuje da je Rusija i dalje važan deo globalnog ekonomskog sistema i da je neće biti moguće potpuno izolovati, naglašava se u članku.

Američki predsednik Džo Bajden rekao je 26. marta u Varšavi da je zbog sankcija koje je uveo Zapad, kurs ruske rublje toliko kolabirao da se ova valuta pretvorila u „ruševine”.

Međutim, već danas postaje jasno da je ova izjava bila preuveličana: stvarni podaci pokazuju da je rublja bila u stanju da se u potpunosti oporavi od udara i vrati na prethodne nivoe, piše Global Times.

Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice.  OVDE

Nove sankcije Rusiji su uvedene nakon početka specijalne operacije u Ukrajini, podseća autor. Ali brz oporavak rublje pokazuje da je „ deglobalizacija nemoguća “, koliko god Vašington to želeo, navodi se u članku.

Po autoru, cela ova situacija ima strašne posledice po realnosti savremenih međunarodnih sukoba, s obzirom na to da Zapad aktivno pokušava da se bori protiv Moskve na ekonomskom i informacionom frontu.

I na ovom novom, modernom bojnom polju, postaje jasno da je Zapad „ precenio svoje mogućnosti “, naglašava se u članku.

Kako su zamislili pristalice zapadnih sankcija, ove mere su imale za cilj da zadaju snažan udarac ruskoj ekonomiji i šokiraju obične Ruse kako bi izazvale negodovanje prema vlastima i naterale Moskvu da promeni kurs, objašnjava Global Times.

Zaista, mnoge zapadne kompanije su na kraju odlučile da napuste Rusiju, a inostrana luksuzna roba više nije dostupna Rusima.

Međutim, hiperinflacija, čemu su se SAD i njihovi saveznici toliko nadali, zapravo se nije dogodilo u Rusiji – a luksuzna roba i zapadni lanci brze hrane ne izgledaju toliko potrebni za normalno funkcionisanje ruske privrede, navodi autor.

Ono što Rusiji zaista treba je energija. I ova industrija sada postaje veoma profitabilna čak i u pozadini sankcija, navodi se u članku.

Evropa ostaje u velikoj meri zavisna od ruskog prirodnog gasa – i iako su neke članice EU počele da odbijaju rusku naftu, nije moguće odmah zameniti ruski gas, piše Global Times.

Prema autoru, zbog toga Sjedinjene Države pokušavaju da se aktivno umešaju u situaciju, pokušavajući da popune ovu „ potencijalnu prazninu„.

Na ovaj način Vašington se nada da će ojačati svoje političko uporište u Evropi i istovremeno smanjiti zavisnost od snabdevanja iz Rusije, zaključuje Global Times.

Webtribune.rs