[adsenseyu2]
Mon Sen Mišel je srednjevekovna tvrđava u Francuskoj, koja se smatra jednim od čuda zapadnog sveta. Ona se nalazi na kamenom ostrvu u okeanu i predstavlja nesvakidašnji prizor.
Ovo ostrvo je hiljadama godina služilo kao strateška tvrđava, zatvor i mesto hodočašća, koje je privlačilo hrišćanske hodočasnike širom sveta. U centru Mon Sen Mišela se nalazi crkva koja predstavlja srednjevekovni soliter.
Mon Sen Mišel se nalazi na severnoj obali Francuske, gde se susreću regioni Normandija i Bretanja. Ovaj spomenik je utoliko neverovatniji jer izgleda kao nešto iz bajke. Granitno ostrvo je sa kopnom povezano preko puta koji se vidi samo kada je oseka.
Kada je plima najveća, ostrvo je potpuno okruženo vodom.
[adsenseyu1]
Nekada davno, zaliv u kome se sada nalazi tvrđava je bio deo obale. Vremenom je došlo do erozije koja ga je odvojila od kopna. Granit je odoleo eroziji i samo iz tog razloga Mon Sen Mišel još uvek stoji na istom mestu.
Mon Sen Mišel potiče iz 6. i 7. veka nove ere, kada su Gali iz Armorike iskoristili ostrvo kao utvrđenje bretonske kulture i moći. Ostrvo je u to vreme bilo poznato kao „Monte Tombe“.
Kada su Rimljani napustili Britaniju (današnje Ujedinjeno Kraljevstvo) sredinom petog veka, mnogi Britanci su prešli kanal zbog straha od sve većeg anglosaksonskog uticaja u njihovoj bivšoj državi.
Ova emigracija je razlog zašto se francuski region zove Bretanja. Monte Tombe je bilo utvrđenje dok ga Franci nisu opljačkali, okončavši eru keltske kulturne veze između Britanije i Bretanje.
Biskup Avranša, Sveti Ober, naredio je u oktobru 708. godine da se na ostrvu sagradi mala crkva. Dolazak kulta Svetog Mihajla je obeležen u rukopisu iz 10. veka po imenu „La Revelatio ecclesiae sancti Michaelis“.
[adsenseyu4]
Prema legendi, Sveti Ober je jedne noći video arhanđela Mihajla (vođu nebeske vojske) u snu, a on mu je naredio da sagradi crkvu na ostrvu. Na vrhu tornja crkve može se videti zlatna statua Svetog Mihajla. Izgradnja manastira je trajala nekoliko vekova, od 1017. godine do 1521. godine, a osnova crkve je završena 1144. godine. Ostale građevine su dograđene u 13. veku kako bi se mogli smestiti monasi i hodočasnici koji su dolazili u Mon Sen Mišel da se mole.
Mon Sen Mišel je u početku podsećao na tipičnu romaničku crkvu iz 11. veka, ali se kasnije uočava efekat gotske arhitekture koja se širila kroz Evropu. Danas je crkva u potpunosti u gotskom stilu sa gotskim šiljatim lukovima i velikim prozorima koji osvetljavaju svetilište.
U srednjem veku je crkvu okruživalo selo, ponajviše s istočne strane, a danas tamo živi oko 30-50 stanovnika. U glavnoj ulici se nalaze prodavnice i hoteli, a u srednjem veku su se tu prodavali suveniri i hrana.
Na zahtev vojvode od Normandije, ostrvo su 966. godine naselili Benediktinci, grupa monaha iz zapadne Evrope. Nakon normanskog osvajanja Engleske 1066. godine, crkva je podržala vojvodu Vilijama od Normandije kao naslednika engleskog trona. Tako je crkva dobila i političku i finansijsku moć, što je omogućilo dalju izgradnju Mon Sen Mišela.
[adsenseyu1]
U 14. veku, za vreme stogodišnjeg rata između Francuske i Engleske, crkva i selo su utvrđeni kako bi se zaštitili od napada Engleza. Zidovi su sagrađeni tako da se mogu odupreti najnovijem oružju (top) i to nisko, kako bi bili nezgodna meta. Englezi su preuzeli ostatak Normandije, a Mon Sen Mišel su napali nekoliko puta i nisu uspeli da ga osvoje. Zbog svoje istrajne odbrane od Engleza u ratu, Mon Sen Mišel je postao simbol francuskog nacionalnog identiteta.
Počevši sa reformacijom u 16. veku, počeo je da dobija na popularnosti. U vreme francuske revolucije, u Mon Sen Mišelu više nije bilo monaha, a crkva je nakon revolucije zatvorena i pretvorena u zatvor 1793. godine, u kome su se držali religijski i politički protivnici novog režima.
Par decenija kasnije, 1836. godine, započeta je kampanja restauracije ostrva kao nacionalnog arhitektonskog spomenika. To je dovelo do zatvaranja zatvora 1874. godine, kada je ostrvo proglašeno istorijskim spomenikom. Od tada je otvoreno za javnost tokom cele godine.
Krajem šezdesetih godina prošlog veka, religijska zajednica se ponovo vratila u manastir. Monasi danas tamo žive i rade kao što su to činili u srednjem veku. UNESCO je 1979. godine označio Mon Sen Mišel kao spomenik svetske baštine, a danas tamo odlazi preko tri miliona turista godišnje. To je jedno od najvažnijih mesta u Evropi i popularna turistička atrakcija u Francuskoj van Pariza.
Webtribune.rs
[adsenseyu5][adsenseyu5]
[adsenseyu2]