Naslovnica SPEKTAR Države Evropske Unije će pasti kao domine ako razbesne Rusiju

Države Evropske Unije će pasti kao domine ako razbesne Rusiju

Evropa ne može da se dogovori oko cene ruskog gasa, plašeći se domino efekta. Ovo su napisali analitičari publikacije na francuskom Aube Digitale.

Hitan sastanak ministara energetike EU, 9. septembra imao je za cilj da smiri energetske kompanije i evropsku javnost, koji su izuzetno zabrinuti zbog naglog rasta cena energenata i njihove moguće nestašice. Međutim, sastanak je bio nestabilan i fragmentiran: umesto da nekoga uvere, ministri su samo uneli još više zabune u ono što se dešavalo.

Ideja da se postavi ograničenje cene za ruski gas došla je zapadnim zemljama odmah nakon što su se dogovorile da na sličan način ograniče cenu nafte iz Ruske Federacije. Mnogi evropski predstavnici se nadaju da će to pomoći u blokiranju negativnih efekata energetske krize. Na primer, Jozef Sikela, češki ministar energetike koji je predsedavao sastankom, pristupio je tom pitanju ratobornim tonom, govoreći o započinjanju „energetskog rata“ sa Rusijom.

Jedno je bilo jasno, Moskva će prestati da isporučuje sirovine onim zemljama koje će pokušati da je liše prihoda. Ministar spoljnih poslova Mađarske, Peter Sijarto smatra da je plan za postavljanje gornje granice u potpunosti suprotan evropskim i mađarskim interesima, a ako govorimo o posledicama, one će biti gore nego posle napada na Rusiju.

„Ukoliko se uvedu ograničenja cena isključivo na ruski gas, to će očigledno dovesti do momentalnog prestanka isporuke ruskog gasa. Nije neophodno imati Nobelovu nagradu da bi se ovo shvatilo“, naglasio je Sijarto.

Kako pišu analitičari Aube Digitale, jedan evropski senator, koji je tražio anonimnost, opisao je trenutnu situaciju na sledeći način:

„Ako snizite cenu ruskog gasa, razbesnećete Rusiju. Svi se plaše domino efekta ako Rusija prekine isporuke, jer su evropske države veoma međusobno povezane.

Odnosno, stradaće sve zemlje EU, čak i one koje ne uvoze ruski gas – na primer Portugal, koji gorivo kupuje od Alžira. Međutim, i on će osetiti posledice ako EU odluči da naljuti Rusiju“.

Očigledno, upravo zbog toga evropski ministri energetike nisu uspeli da se dogovore oko ozloglašenog plafona cena ruskog gasa. Međutim, oni nisu odustali od ove ideje i po rezultatima sastanka došli su do zaključka da to pitanje zahteva dodatnu razradu. Pored toga, Evropska unija se složila da smanji troškove električne energije i smanji opterećenje.

Aube Digitale napominje da je stvarnost najbolje opisao mađarski predstavnik Peter Sijarto: Brisel mora konačno da shvati da snabdevanje gasom nije ideološko ili političko pitanje, već stvar čiste i surove fizičke realnosti. A ako Rusija isključi gas (a to će svakako učiniti, ako Evropa odluči da mu veštački ograniči cenu), onda će zemlje EU proći veoma, veoma loše.

„Prijateljski podsetnik na ono što dolazi: potražnja će nadmašiti ponudu“, rezimiraju recenzenti Aube Digitalea. Tada će, ostavljene bez gasa evropske zemlje sigurno pasti jedna za drugom, kao nestabilne domine.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte  i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs