Juče je u Vladi Srbije održan ključni sastanak između predstavnika Univerziteta u Beogradu i ministarstava prosvete i finansija, gde je razmatrano ispunjenje četvrtog zahteva studenata u blokadi. Ovaj zahtev se odnosi na povećanje izdvajanja za visoko obrazovanje za 20 odsto.
Država je već obezbedila 12,01 milijardu dinara, što je suma koju su studenti tražili, ali još uvek je potrebno da se to uvrsti u izmene Zakona o visokom obrazovanju. Ove zakonske promene su bile jedan od glavnih predmeta razgovora na sastanku.
Studenti u blokadi su jasno poručili da će zahtev smatrati ispunjenim tek kada Narodna skupština usvoji izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ministar finansija Siniša Mali ranije je saopštio da su obezbeđena sredstva dovoljna da se omogući smanjenje školarina za 50 odsto, što je bio jedan od zahteva studentskih plenuma.
On je istakao da ukupno izdvajanje iz budžeta za visoko obrazovanje i studentski standard za 2025. godinu iznosi 72,06 milijardi dinara.
Univerzitet u Beogradu formirao je dve ekspertske grupe koje prate ispunjenje studentskih zahteva.
Prva grupa analizira tri ključna zahteva koji se odnose na objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji novosadske železničke stanice, procesuiranje napadača na studente tokom protesta i odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih studenata. Druga grupa procenjuje da li je ispunjen zahtev za povećanje finansiranja visokog obrazovanja.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić pozvala je ekspertsku grupu zaduženu za analizu četvrtog studentskog zahteva na razgovor, uz napomenu da je Narodna skupština nadležna za donošenje zakonskih izmena. Studenti insistiraju da se povećanje sredstava formalno unese u Zakon o visokom obrazovanju.
Na proširenom rektorskom kolegijumu Univerziteta u Beogradu usvojeni su zaključci koji uključuju smanjenje školarina za 50 odsto, autonomiju fakulteta u određivanju visine školarina, pokriće svih stalnih troškova fakulteta i osiguranje da modalitet ispunjenja studentskih zahteva ne ugrozi budžetske ni sopstvene prihode fakulteta.
Obezbeđena sredstva od 12,01 milijarde dinara pokrivaju sve ključne aspekte ovih zahteva, uključujući sufinansiranje školarina i pokriće materijalnih troškova fakulteta.
Dosadašnja praksa pokazuje da je država do sada finansirala samo 20 do 40 odsto materijalnih troškova fakulteta, što je dovelo do teške situacije, naročito za prirodno-matematičke fakultete sa manjim brojem studenata i visokim troškovima za laboratorije i opremu.
Univerzitet u Beogradu naglasio je da sredstva neće moći da se koriste za plate nastavnika, već isključivo za poboljšanje uslova studiranja i studentskog standarda.
Takođe, Univerzitet je predložio da se osnovice za obračun plata zaposlenih u visokom obrazovanju izjednače sa onima u vrtićima, osnovnim i srednjim školama.
Kao deo priprema za dalje korake, inoviran je nacrt izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, koji je Univerzitet u Beogradu izradio u decembru 2024. godine i koji će sada biti upućen Ministarstvu prosvete. Današnji sastanak u Vladi Srbije bio je važan korak u tom pravcu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se