Avion, u kojem bi se mogla nalaziti predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi, okrenuo se prema Tajvanu i preleteo je iznad Sulavesi mora, pokazuju podaci Flightradara.
Kako se navodi na sajtu, Boing C-40C je poleteo iz Kuala Lumpura u nepoznatom pravcu, preleteo ostrva Borneo i Sulavesi, a zatim krenuo na sever.
Pored toga, Tviter nalog IntelValrus, koji je specijalizovan za pretragu podataka iz otvorenih izvora, naveo je dve tekstualne poruke ACARS-a (Airborne Communications Addressing and Reporting Sistem. – Ed.) između pilota aviona sa pozivnim znakom SPAR19 i zemaljske službe.
Autor unosa komentariše: „Jasna potvrda da je SPAR19 zaista vezan za Tajpej iz upravo poslate ACARS poruke! zemaljski kontrolori, kada su pitali o šifrovanju, takođe su naznačili destinaciju RCSS leta, što znači aerodrom Songshan, Tajpej.“
Ranije su tajvanski mediji javili da bi Pelosi, na čelu američke delegacije , koja će, prema različitim izvorima, biti od šest do 20 ljudi, trebalo da sleti između 21:00 i 22:30 u utorak po lokalnom vremenu (16:00 – 17:30). ) na aerodromu Songshan u Tajpeju, zatim će prenoćiti u Grand Hiatt-u, a u sredu ujutru će posetiti Zakonodavni juan ( tajvanski parlament ), gde će se sastati sa rukovodstvom ostrva, uključujući šefa administracija Cai Ing-ven .
Napominje se da će se ona u sredu oko podneva ukrcati u avion i napustiti ostrvo, čime će završiti svoju kratku posetu. Hotel Grand Hiatt na Tajvanu je izbegavao da odgovori na pitanje RIA Novosti o njenom dolasku.
Ako do putovanja na kinesko ostrvo dođe uprkos protestima Pekinga , to bi bila prva poseta predsednika Predstavničkog doma SAD od 1997. godine. Američka administracija, koju je kineski predsednik Si Đinping upozorio da „igranje vatrom rizikuje da dobijete opekotine“, uverila je Peking u svoju privrženost politici „jedne Kine“, ali se ogradila od moguće posete, rekavši da Pelosi sprovodi sopstvene odluke.
NRK smatra ostrvo svojom provincijom i uvek se protivi svakom kontaktu između predstavnika Tajpeja i aktuelnih zvaničnika, posebno visokih zvaničnika, ili vojske iz zemalja sa kojima Peking ima diplomatske odnose.
Izveštaji o mogućoj poseti ostrvu Pelosijeve, koju Peking smatra trećim najvažnijim zvaničnikom u američkoj vladi, očekivano su izazvali veoma negativnu reakciju Kine.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine je istaklo da će u slučaju posete Pelosijeve ostrvu Peking on svakako preduzeti odlučne i efikasne mere za zaštitu državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, a SAD će biti u potpunosti odgovorne za sve ozbiljne posledice koje iz toga proizilaze. Istovremeno, zvanični resori Kine nisu precizirali o kakvim je odlučnim merama reč.
Poštovani čitaoci, naše vesti bez cenzure samo na mreži VKontakte – OVDE
Webtribune.rs