Naslovnica ŽIVOT CNN: Gljivična infekcija iz SAD preti celom svetu

CNN: Gljivična infekcija iz SAD preti celom svetu

Nova pretnja iz prirode: misteriozna gljivica u SAD napada pluća, mozak i kosti

Tiho, gotovo neprimetno, dok se svet bavi poznatim izazovima, na američkom tlu pojavila se nova biološka komplikacija koja zabrinjava stručnjake – infekcija izazvana gljivičnim sporama Coccidioides. Prema pisanju CNN-a, ovaj oblik gljivične infekcije mogao bi u budućnosti prerasti u globalni zdravstveni izazov.

Sve je počelo nevinim izlaskom u dvorište. Prva osoba za koju je potvrđeno da je zaražena, kako se navodi, samo je udahnula vazduh dok je radila u bašti. Nedugo zatim, zdravstveno stanje počelo je da se naglo pogoršava.

Gubitak težine, slabost i simptomi koje lekari nisu odmah mogli da objasne – to je bio početak jedne mnogo složenije priče.

Lekari su naknadno identifikovali uzrok: gljivične spore Coccidioides, koje kada dospeju u pluća, pokreću složen i opasan proces. Počinje s upalom disajnih puteva, ali se infekcija tu ne zaustavlja. Širi se dalje – na sluzokožu, kožu, kosti, pa čak i centralni nervni sistem.

U težim slučajevima, ova gljivica može dovesti do stanja koje lekari opisuju kao invazivnu mikozu – veoma zahtevnu za lečenje.

Posebno alarmantan bio je slučaj drugog pacijenta. Kod njega su gljivice dospele do mozga, izazivajući komplikovanu formu gljivičnog meningitisa. Iako je muškarac preživeo, lekari su mu propisali snažne lekove koje će morati da koristi do kraja života.

Zdravstveni radnici upozoravaju da terapije uključuju i lekove toksične za organizam, ali bez njih borba sa ovom infekcijom ne bi bila moguća.

Za razliku od bakterijskih oboljenja, gde su antibiotici standardna linija odbrane, u ovom slučaju reč je o dužem i iscrpljujućem lečenju – najčešće injekcionim tretmanima koji se sprovode mesecima. Zdravstvene ustanove upozoravaju da je potrebna opreznost i temeljna dijagnostika, jer su simptomi često neodređeni, a razvoj bolesti brz.

Iako je trenutno infekcija registrovana samo u SAD, stručnjaci ne isključuju mogućnost da bi slični slučajevi mogli da se pojave i u drugim delovima sveta, naročito u regijama sa toplom i suvom klimom, pogodnom za širenje spora. Coccidioides inače opstaje u zemljištu, a kada se suva zemlja uzburka – bilo vetrom, radovima ili ljudskom aktivnošću – spore lako dospevaju u vazduh i tako dolaze do ljudi.

Zanimljivo je da o ovoj gljivici postoji saznanje još od ranije – poznata je u nekim oblastima kao uzročnik takozvane „valley fever“, ali u novom obliku deluje invazivnije i otpornije na standardne protokole.

Lekari i istraživači trenutno rade na uspostavljanju jasnijih smernica za detekciju i prevenciju. U fokusu su posebno ruralne oblasti gde je kontakt sa zemljištem svakodnevan. Stručnjaci podsećaju da se ne radi o epidemiji, ali upozoravaju na oprez – jer priroda i te kako ume da nas iznenadi kada se najmanje nadamo.

Ako se potvrde strahovi o otpornosti ove gljivice i njenom potencijalu da napadne šire populacije, medicinska zajednica će morati da se pripremi za još jedan izazov u borbi za očuvanje zdravlja.

Možda je vreme da se više pažnje posveti onome što dolazi iz tla pod našim nogama, a ne samo iz laboratorija i gradskih bolnica.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social