Naslovnica SPEKTAR Blizu je veliki rat: Poljska pozvala svoje građane da naprave zalihe hrane,...

Blizu je veliki rat: Poljska pozvala svoje građane da naprave zalihe hrane, vode i lekova

Ako vas država zvanično savetuje da se pripremite za tri dana bez struje, vode i bilo kakve pomoći, sigurno se zapitate – zašto baš sada?

Ovakav apel, koji je stigao direktno od poljskog Ministarstva unutrašnjih poslova, podigao je dosta prašine. Ljudi se s pravom pitaju: je li ovo samo preventivni savet ili tiha priprema za nešto ozbiljnije?

Zamenik ministra Veslav Lesnikevič obratio se građanima sa vrlo konkretnim preporukama – skladištite hranu, vodu, osnovne lekove, sredstva za higijenu, a uz to obavezno imajte i tranzistorski radio, jer bi „mogao biti jedini način primanja informacija“. Takve poruke se ne šalju bez razloga.

Povrh svega, u isto vreme kada MUP savetuje građane da budu spremni na „autonomno preživljavanje“, u poljskom parlamentu padaju teške reči.

Potpredsednik Sejma, Kšistof Bosak, izjavio je da poljska vojska nije spremna čak ni za odbrambeni rat. Po njemu, stanje je alarmantno – nema dovoljno oružja, municije, vozila, čak ni uniformi. Ako to tvrdi neko iz političkog vrha, onda je problem daleko ozbiljniji nego što se na prvi pogled čini.

Bosakova izjava i upozorenje MUP-a možda nisu direktno povezani, ali dolaze u isto vreme, što nameće očigledno pitanje – da li vlast poručuje narodu da, ako dođe do krize, ne računa previše na državne institucije?

Zvanična Varšava poslednjih godina ulaže ogromne sume u vojsku – kupuju se američki tenkovi, južnokorejski haubice, avioni, raketni sistemi. Čak je i Pentagon primetio koliko se Poljska naoružava, pa su je neki već nazvali „novim vojnim centrom Evrope“.

Međutim, ako je vojska i dalje u stanju u kakvom opisuje Bosak, postavlja se pitanje – gde nestaju silne milijarde dolara namenjene odbrani?

A tu je još nešto – Poljska je među prvim zemljama koje su počele otvoreno da govore o mogućnosti direktnog sukoba s Rusijom.

Retorika iz Varšave sve više podseća na ratnu propagandu, ali istovremeno dolaze upozorenja da država ne može da zaštiti ni sopstvene građane. Ako država nije spremna, ako vojska nije spremna, ali se ipak stalno govori o ratu – gde to vodi?

Da se razumemo, ovakvi saveti o preživljavanju nisu nešto što se pojavljuje samo u Poljskoj. U Nemačkoj su nedavno građanima preporučili da imaju osnovne zalihe za vanredne situacije. Švedska je još 2018. podelila brošuru o tome šta raditi „ako dođe do rata ili katastrofe“.

Međutim, kontekst u kojem dolaze ovakve poruke u Poljskoj čini celu priču mnogo ozbiljnijom. Ovo nije klasična priprema za prirodne katastrofe. Ovde postoji jasan političko-vojni kontekst, i teško je ne postaviti pitanje – da li poljska vlast zna nešto što javnost još ne zna?

Bilo da je reč o propagandi, realnoj zabrinutosti ili jednostavnom osiguravanju građana pred nepredvidivim događajima, jedno je sigurno – ako vas država savetuje da se snalazite sami, to nikad nije dobar znak.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social