Naslovnica SPEKTAR Blinken: Rusija će ostati zainteresovana za isporuke nafte nakon uvođenja gornje granice...

Blinken: Rusija će ostati zainteresovana za isporuke nafte nakon uvođenja gornje granice cena

Rusija će ostati zainteresovana za isporuke nafte i nakon uvođenja gornje granice cena, sugerisao je američki državni sekretar Entoni Blinken na konferenciji za novinare u Nemačkoj.

„Rusija će doneti sve odluke koje donese, ali verujem da će imati interes da nastavi da snabdeva energetskim resursima“, rekao je američki zvaničnik.

Prema njegovom mišljenju, Moskva će pristati na to kako bi nastavila specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Uvođenje plafona cene u najmanju ruku smanjuje negativne posledice činjenicom da Rusija nastavlja da prodaje energente, izbacujući ih na tržište“, rekao je Blinken.

Kako je Rojters preneo u petak, zemlje G7 i Australija postigle su dogovor o određivanju fiksne cene ruske nafte. Učesnici sporazuma još nisu odredili samu graničnu vrednost – planirano je da se ona utvrdi u narednim nedeljama.

Sa idejom da se nametnu ograničenje cena ruskih energenata, na junskom samitu G7 govorili su lideri zapadnih zemalja. Ograničenja na naftu trebalo bi da stupe na snagu u decembru, a na naftne derivate u februaru, ali o gasu još nije postignut dogovor. Američka ministarka finansija Dženet Jelen predložila je postavljanje gornje granice cene ruske nafte na oko 60 dolara po barelu.

Reakcija Moskve

Rusija je više puta upozoravala da neće izvoziti naftu u zemlje koje će primenjivati mehanizam prinudnih ograničenja otkupnih cena. Predsednik Vladimir Putin je istakao da Moskva neće isporučivati ništa u inostranstvu ako bi to bilo suprotno njenim interesima.

Šef „Gasproma“ Aleksej Miler izjavio je da će jednostrano ograničavanje cena od strane Evropske unije predstavljati kršenje bitnih uslova ugovora, a to povlači za sobom i prekid isporuka.

Zamenik premijera Aleksandar Novak je zauzvrat ukazao da Rusija neće isporučivati naftu zemljama koje bi postavile gornju granicu cene, ni na 60 dolara po barelu, niti po bilo kojoj drugoj ceni.

On je ograničenja nazvao mešanjem u tržišne instrumente. Novak je istakao da je Moskva spremna da radi sa potrošačima koji se pridržavaju tržišnih uslova.

„Mit od početka“

Mehanizam ograničenja cena koje Amerikanci i njihovi saveznici nameravaju da testiraju na ruskoj nafti, ako inicijativa bude uspešna, mogao bi da se proširi i na druga dobra od interesa za Zapad, upozorio je ruski ambasador u Sjedinjenim Državama Anatolij Antonov u članku za Časopis National Interest.

Prema njegovom mišljenju, pre svega, zapadne mere mogu da utiču na gas i metale.

„Recept Ministarstva finansija za očuvanje obraza, takozvani plafon ruske cene nafte, vodi svetsku ekonomiju u još mračnije dubine ovakvog lavirinta. U isto vreme, obećana naša spremnost da prodamo crno zlato sa gubitkom, nije ništa drugo do mit od samog početka“, napisao je Antonov.

Diplomata je skrenuo pažnju na činjenicu da Moskva neće da obezbedi dobrobit drugih o svom trošku.

Posle početka ruske vojne specijalne operacije u Ukrajini, zapadne zemlje su pojačale sankcije na Moskvu, ali je to izazvalo rast cena goriva i rekordnu inflaciju u samim SAD i Evropi.

Kako je istakao predsednik Vladimir Putin, politika obuzdavanja i slabljenja Rusije je dugoročna strategija za Zapad, ali su sankcije zadale težak udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Prema njegovim rečima, glavni cilj SAD i njihovih saveznika je da pogoršaju živote miliona ljudi.

Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte 

Webtribune.rs